Французьке виховання. Зовсім інший погляд на виховання дітей

Памела Дракерман. Французьке виховання. Історія однієї американської мами у Парижі // переклад Вікторії Наріжної. – “Критика”, 2013. – 320 с.


Не так давно дружина прочитала книгу «Французьке виховання» й дуже добре відгукувалася про неї. Тому, враховуючи, наше недалеке дитяче майбутнє, вирішив і я прочитати її. Окрім того завжди цікаво дізнатися думки інших, які мають власний досвід батьківства, особливо зі сторони жінки. Чому так? А тому, що люди постійно мають свій правильний погляд на всі ситуації, а тим більше чоловіки.

Книга є автобіографією американки, яка одружилася із європейцем та разом із ним оселилася в Парижі. Можна сказати, що здебільшого вона складається із порівняння американського та французького стилів виховання дітей, але так само про те, як американські громадяни пристосовуються до французького стилю життя. Книга розділена на досить чіткі частини, які спочатку знайомлять нас із французьким менталітетом та ставленням до життя, а опісля завершують єдиним способом виховання дітей, який є у Франції.

Основним аспектом, який проходить упродовж книги, є те, що французи прагнуть зберегти свій звичний стиль життя після появи дітей. І, як переконує авторка книги, результатом є відповідальні, врівноважені, впевнені та ввічливі діти. А батьки, у свою чергу, більш задоволені життям із появою дітей у них. Не буду описувати кожен розділ, але розповім, що я виніс для себе із цієї книги.

Ніколи не будеш готовий. Якщо деякі люди говорять, що вони готові стати батьками та усвідомлюють усе, що потім буде відбуватися, то можу сказати, що це відверта брехня. Людину, як тварину, завжди лякає невідомість. Так само народження первістка є невідомістю та великою відповідальністю. Але точно присутнє бажання, яке переповнює батьків. Тому вони всіма силами готуються до цієї зміни в житті та просто розуміють, що все буде інакше.

Сон. Сон дитини й батьків є дуже важливою річчю. Зазвичай, у перші місяці буде не все так просто, адже батьки й малюк змушені пізнати один одного. Але за кілька місяців потрібно налагодити сон дитини, щоби вона могла спокійно спати цілу ніч, а батьки відпочивати.

Самостійність. Коли діти підростають, то потрібно давати їм можливість самостійно вирішувати свої проблеми чи маленькі прикрощі, які виникають. Наприклад, коли малюк пробує дістати якусь річ, до якої може дотягнутися чи випадково упав, то не відразу бігти до нього, а зачекати хвильку й аж тоді, якщо необхідно, допомогти. Окрім самостійності, виховується і впевненість у своїх силах. Дуже багато помічав ситуацій, коли батьки біжать наввипередки до дитини, коли вона впала, але поки вони прибігли, малюк і сам дуже добре справився із ситуацією.

Самопожертва. Тут усе доволі просто. Не потрібно жертвувати своїми вподобаннями, роботою чи хобі. Звичайно, є час коли дитина потребує багато догляду й уваги. Але потрібно залишати частку часу і для себе, почитати книгу чи просто повалятися у ванні. У цьому може допомогти партнер, який дасть цю можливість. І так, я вважаю, що після року часу мама чи батько (тут у кожного свої варіанти) може спокійно повертатися назад на роботу, якщо є бажання й можливість.

Усьому свій час. Часто буває, що діти просять, а інколи, навіть, наказують дати їм щось. Батьки без задньої думки та без різниці чим вони зараз займаються виконують ці прохання. Але ж можна сказати, що потрібно трішки зачекати, бо ви зайняті й через кілька хвилин допоможете дитині. А про ті моменти, коли дитина починає плакати чи кидатися в істерику через бажання, щоби їй щось купили, узагалі краще не говорити. Я розумію, що для більшості батьків — це просто легше. Або переповнює сором і незручність, що спонукає до того, щоби купити те «щось». Але ж чим довше так буде продовжуватися, тим буде гірше та важче.

Можливість вибору. Потрібно давати дитині можливість вирішувати різні повсякденні речі: у що вдягатися, коли є час для ігор, а коли для навчання чи допомоги, куди іти гуляти та інше. Тому що, коли батьки приймають рішення за малюка, то в подальшому житті діти звикнуть, що батьки все вирішать них.

Ідеальні батьки. Я вважаю, що ідеальних батьків не існує й до цієї думки потрібно звикнути. У кожного є свої недоліки та хороші сторони. Завжди наші принципи й погляди відрізнятимуться від поглядів наших батьків, хоча частково в нас уже сформувалися застарілі думки щодо виховання на даному етапі. А світ, який буде за два десятки років, стане зовсім іншим. Думаю, баланс у всьому — це те, до чого потрібно прагнути й річ, яка допоможе в стосунках із дитиною.

Використання дітей. Інколи, ідучи вулицею, чуєш такі фрази від матері чи батька до дитини «Піди до мами (чи тата) і скажи хай він/вона зробить те чи інше». Це свідоме використання дитини заради своєї вигоди. Ця річ може відбуватися через безхребетність когось із батьків чи, навіть, обидвох. Якщо не хочеш казати чогось прямо в очі, тоді навіщо використовувати дитину. Від таких моментів стає дійсно противно.

Очевидно, багато хто скаже, що легко писати, а насправді все буде не так. І все, що я тут написав, є пустими словами. Я теж погоджуюся із таким твердженням, тому й не знаю, як усе буде відбуватися після народження малюка. Але ми з дружиною з нетерпінням чекаємо поповнення в нашій сім’ї й хоча б спробуємо скористатися тими висновками, які ми отримали прочитавши цю та багато інших книг, та слухаючи поради власних батьків та інших. На останок скажу, що всі прочитані книги та поради в цьому напрямку потрібно пропускати через призму здорового глузду та раціональності, що спростить вам життя.


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s