“Правила розвитку мозку дитини”. Немовля з боку науки та психології

Джон Медіна . Правила розвитку мозку дитини // переклад Тетяни Рабчак. – Наш Формат, 2016. – 320 с.


Коли ти плануєш дітей або в тебе вже є таке щастя, то починаєш задумуватися про його виховання та бажання виростити хорошу людину. Є дуже багато різноманітної літератури на цю тему, що описують, як налаштовувати сон дитині, навчити ввічливості, співчуття, чесності, доброти… Але коли я шукав почитати щось у цьому напрямі, то хотів зрозуміти немовля та його світосприйняття трішки з наукової точки зору. Шукаючи інформацію на цю тему, натрапив на книгу «Правила розвитку мозку дитини». Автор є американським психологом, який також є щасливим батьком та сім’янином. У своїй книзі він описав розвиток дитини від 0 до 5 років із наукової точки зору, базуючись на багатьох дослідженнях, які проводилися у світі та свого власного досвіду, адже виховав трьох дітей. Також він відверто та чітко дає зрозуміти, як поведінка батьків впливає на розвиток немовляти.

У немовляти, як і в дорослої людини, у мозку відбуваються дуже багато різноманітних процесів. Але саме в період від 0 до 5 років усі процеси проходять дуже швидко. Проведені тисячами науковців дослідження стверджують, що частину з них, можливо, контролювати. Тим самим впливати на розвиток, характер та поведінку свого малюка. Окрім того, великим плюсом цієї книги є практичні поради, які дає автор для різних ситуаціях, які описані в ній. Давайте тепер трішки пройдемося докладніше структурою та висвітлених думках у ній.

Немовлята та малюки не завжди розуміють, про що сварка, але добре усвідомлюють сам її факт.

Загалом книга поділена на такі розділи, як «Вагітність», «Стосунки», «Розумна дитина: зерно», «Розумна дитина: ґрунт», «Щаслива дитина: зерно», «Щаслива дитина: ґрунт», «Моральна дитина» та «Дитина засинає». Кожен розділ містить інформацію про деякі дослідження, думки автора та часом і практичні поради. Також, які дії погано впливають на розвиток дити, які, навпаки, покращують ситуацію. Не хочеться багато описувати про самі розділи, адже інформації там просто величезна кількість, тому зупинюся на прикладах та ситуаціях, що мені найбільше запам’яталися.

У стосунках батьків бувають різні моменти, хороші й погані. Часом і таке, що діти стають свідками, як вони сваряться або сперечаються на підвищених тонах. У більшості випадків усе налагоджується в той чи інший спосіб уже без участі дитини. А що крутиться в голові маляти? Тільки погані думки. У книзі розглядається така ситуація та просте рішення для цього.

Навіть в емоційно стабільних сім’ях, де немає регулярної подружньої ворожнечі, інколи виникають сварки. На щастя, дослідження показують, що колотнечі не такі нищівні, як відсутність примирення на очах дітей. Багато пар сваритимуться у присутності дітей, а миритимуться наодинці. Це спотворює сприйняття дитини, навіть у ранні роки, адже вона завжди є свідком поранення, але ніколи не бачить процесу загоєння ран. Батьки, котрі миряться при дітях, дають змогу навчитися їм цивілізовано і сваритись, і миритись.

Мені було відомо, що потрібно говорити зі своїми малюками. Це просто всі знають. Тому дуже добре віднайти якесь обґрунтування цьому. А все досить просто. Ви так покращуєте лінгвістичні здібності вашої дитини.

Що більше батьки розмовляють зі своїми дітьми, навіть у ранні моменти життя, то кращі лінгвістичні здібності набувають малюки. Золотий стандарт – 2100 слів на годину. Різноманітність вживаних слів (іменники, дієслова, прикметники, а також довжина та складність фраз і речень) майже така само важлива, як кількість слів і частота позитивної оцінки з вашого боку. Ви можете підсилити мовні навички через взаємодію: дивлячись на ваше немовля; наслідуючи його вокалізи, сміх і вирази обличчя; нагороджуючи своєю підвищеною увагою його спроби говорити. Діти, з якими батьки позитивно і регулярно розмовляли, знали вдвічі більше слів, аніж їхні ровесники, обділені батьківською увагою. У школі такі діти значно краще писали та читали. Попри те, що немовлята не відповідають, як дорослі, вони таки слухають, і це позитивно на них впливає.

Креатив. Досить цікаве слово. Як зробити, щоби ваша дитина була креативною в різних ситуаціях? Здебільшого батьки граються із дітьми в різні ігри у яких є визначені наперед правила. Без різниці чи це словесні ігри чи куплені фізичні іграшки. Але ж якщо все за правилами, то де взятися невимушеним діям та думкам за їхніми межами. Цікаво ж, правда?

Дітям потрібно давати час на невимушені ігри без правил. Насправді ж, коробка, в якій лежать гральні картки зі словами, мабуть, корисніша для мозку малюка, ніж самі картки.

Інколи чую такі речі, що батьки порівнюють своїх дітей з іншими. Наполягають, що ця дитина робить таке ось. І тим «стимулюючи» власне чадо до їхнього примарного ідеалу. Або навпаки, така ось дитина не робить цього, а ти робиш. Такими діями батьки бажають, щоби їхня дитина перестала щось робити. Але із цього найгіршим для мене виглядає те, що вони прагнуть, щоби їхнє маля було схоже на когось іншого, тим же доказати собі, що вони також успішні. Але ж кожна людина — це ж унікальна й неповторна особистість.

Виховання — це не перегони. Діти не є запорукою успіху батьків. Порівняння ваших дітей із дітьми ваших друзів не допоможуть досягнути бажаних результатів ані їм, ані вам.

Трішки про емоції дитини. Малюки, особливо в перші періоди свого життя, не вміють правильно трактувати емоції, а тим більше виражати. Тому потрібно бути готовим, що інколи на дивні для вас речі, діти реагують не так, як ви собі думали. Окрім того, правило, що діти завжди мають виявляти тільки позитивні й хороші емоції для мене звучить просто абсурдним. Дуже радий, що в книзі від автора звучать такі ж самі думки. А де ж сум, злість, роздратованість і так далі. Якщо не пояснити цих емоцій дитині, то як вона зможе їх зрозуміти, а тим більше контролювати та виражати в правильні моменти. Добре про емоції розповідається у мультфільмі “Думками навиворіт”, де Радка хотіла, щоб їхня людинка відчувала тільки хороші емоції. Тим самим не підпускала до спогадів Печальку. Але в кінцевому випадку усі зрозуміли, що така емоція, як сум, теж потрібна людині та інколи вона є кращою за радість.

Поки крихітні, переповнені емоціями, дитячі мізки прошиватимуть себе, поки малюки діставатимуть із його віддалених закамарків мову, доти в них виникатиме багато спантеличення і зніяковіння. Малюки можуть не знати про емоції, які вони переживають. Вони ще не володіють соціально правильним способом їхньої передачі. Тому дитина може виражати гнів, коли її справді щось дратує, але може і роздратуватися без жодної видимої на те причини. Іноді одна подія викликає суміш емоцій. Ці емоції і супутні з ними почуття можуть здаватися такими значними і такими непідконтрольними, що діти починають лякатися і їх теж. Це тільки посилює ефект.

***

Пам’ятайте, поведінка дорослих впливає на поведінку дітей у два способи: прикладом і через пряме втручання. Створіть звичку називати почуття вже зараз. Ще до того, як ваш маленький згорток щастя навчиться розмовляти, він матиме купу прикладів для наслідування завдяки вашому вихованню. Користь від цього буде на все життя.

Думаю ви зрозуміли, у якому напрямі рухається книга. Насправді, я описав дрібку з усього, що намагається автор донести до читачів. У ній багато думок на рахунок сну, слухняності, припускання помилок, совісті, моралі, чуйності, лідерства та багато іншого. Тому краще спробувати просто взяти книгу до рук і почитати. А загалом кращих слів не знайти, — «Батьківство є аматорським спортом, сповненим спроб і помилок», тому що це є відвертою правдою. Можуть у вас бути багато порад, прочитаних книг та статей, правил, таких самих умов, але в кінцевому випадку виховання та догляд за дитиною в кожного відбувається не схожим до інших.


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s