“Шістка воронів”. Усі бажають бути покидьками

Шістка воронів. Лі Бардуґо // переклад Єлени Даскал. – Видавництво “Віват”, 2016. – 544 с.


«Шістку воронів» я купив відразу, як вона з’явилася на прилавках книжкових магазинів. Але відклав її через те, що вона в той період стала дуже популярною та спричинила багато шуму. Тому закралася думка, що це знову розхвалена новинка, яка нічого не вартує, а читають її через те, що вона в усіх на слуху. Але зараз, вибираючи між кількома книгами, які б я почитав, вирішив дати їй шанс. Окрім того в українському перекладі є вже друга книга цієї історії. Тому знову прийшов час почитати трішки фентезі.

Лі Бардуґо є американською письменницею, яка вже була відома, завдячуючи своїй популярній трилогії «Гриша». Вона народилася в Єрусалимі, потім із батьками переїхала до Лос-Анджелеса, де і виросла, і живе та творить до сьогодні. Книга, яка представлена українському читачу вже четверта в її творчому доробку. Відверто скажу, що знайомство із книгою було для мене не з легких. Перші сторінок сімдесят йшли настільки важко, що я почав задумуватися, щоби відкласти її й почитати щось інше. Дуже радий, що цього не зробив, а пройшов цей поріг неповернення. Письменниця в цю малу кількість сторінок вливає стільки імен, назв міст, закладів та невідомих слів, що голова іде обертом і ти не розумієш, що узагалі відбувається. Але згодом усе налагоджується і знайомство із героями відбувається із великим задоволенням. А початок такий незрозумілий через те, що головних героїв у нас аж шестеро, про що ми догадуємося із назви книги.

“Поганий злодій… просто хапає й намагається тікати. Гарний спосіб потрапити в пазурі міської варти. Але добропорядний злодій — такий, як я, — витягає гаманець і кладе на його місце щось інше.”

Кеттердам є портовим містом, центром міжнародної торгівлі й точно не самим безпечним. У ньому знаходиться особливе місце, темне, небезпечне та бридке. Мова іде Бочку, найбільш неблагополучний район у Кеттердамі, у якому зібралися всі найгірші покидьки, яких ви собі придумаєте. Але, з іншого боку, «Бочка» є найбільш яскравим, гріховним та веселим місцем, де багатії звідусіль шукають свого задоволення. Світ, який описується в книзі частково перегукується із країнами сучасності, а Кеттердам був придуманий на базі Амстердаму. У мене була можливість перебувати кілька днів у Амстердамі і я дійсно скажу, що можна провести багато паралелей. Також у книзі описуються дві великі країни: держава Гришів та Фієрда. У першій живуть гриші, які наділені магічними здібностями. Вони можуть легко однією думкою зупинити серце людини або своєю магічною енергією зцілити когось. Фієрда — є державою дрюскеле, яких можна з легкістю категоризувати, як інквізиторів чи мисливців на відьом. Вони вважають, що їхньою метою в житті є повне винищення гришів через їхні надзвичайні здібності, що, як вони вважають, не є притаманні людині. Тому між ними ведеться довготривала війна, яка проходить через покоління.

Один шуанський науковець винайшов формулу наркотичного порошку, який покращує здібності гришів до неможливих. Його утримують у Льодовому Палаці, неприступній фортеці, яка перебуває на території дрюскелів, де над ним мають вчинити фієрданське правосуддя. Торгова палата Кеттердама переживає, якщо цей наркотик попаде на відкритий ринок, то зчинить таку бурю, що їхній бізнес стане неконтрольованим та збитковим. Тому вони бажають викрасти науковця з цієї неприступної фортеці, наймаючи для цього шістьох покидьків із Бочки. Вони і є головними героями, команда під назвою «Шістка воронів», майже, як «Загін самогубців». Чому так? Адже ще ніколи й нікому не вдавалося вийти із Льодового Палацу живим, якщо ти туди зайшов і мав злочинні думки.

“Його називали Нечисторуким, бо не було такого гріха, який би він не скоїв за гарну винагороду.”

Головним у команді є Каз, який за сумісництвом є керівником бандитського угруповування в Бочці, що є одним із найжорстокіших. Він впевнений, кмітливий, жорстокий, справедливий і завжди ходить із ціпком та чорних шкіряних рукавицях. Дуже символічний герой, адже Лі Бардуґо сама має проблеми зі здоров’ям і також використовує ціпок для допомоги при ходьбі. Каз — злочинець, який через втрату брата, переживає психологічні проблеми, але це не заважає йому бути кримінальним генієм. Другий покидьок — Інеж, яка є невидимкою і природженою шпигункою, яку Каз викупив із борделю, у який вона потрапила завдячуючи работорговцям. Третім є Джаспер, стрілець, який вправно вправляється зі стрілецькою зброєю та гострий на язик. Він самий веселий та загадковий герой книги. Далі іде Ніна, могутня гриша, яка є життєрадісною та бажає виправити свої колишні помилки. П’ятий із команди — Матіас, який полює на гришів, тому що входить до лав дрюскеле. Останнім покидьком є Вілан, який втік із батьківського дому через свої власні переконання й має неабиякий талант усе підривати.

Усі покидьки є настільки різними, що не розумієш, як вони могли зібратися в одну команду та ще й перейнятися спільною метою, викраденням шуанського науковця. Адже на кожному кроці вони пересилюють себе, щоби не повбивати один одного. Місія виглядає нездійсненною, але Каз впевнений, що зібрав команду, де кожний гравець доповнює один одного та відіграє важливу роль у їхньому успіху. А винагорода досить скромна — 30 мільйонів крюге, по міркам цього світу є колосальною сумою для усіх учасників місії.

“Бачте, кожна людина — це сейф, схованка секретів і прагнень. Є ті, що вибирають шлях насильства, але я надаю перевагу благороднішому підходу — відповідний тиск у відповідний момент у правильному місці. Це делікатна річ.”

Я б дуже хотів розповісти більше про кожного із цих героїв, але вони є настільки унікальними та особливими, що тільки читач має право познайомитися із ними. На початку книги, як я писав, ти нічого не розумієш, але поступово дізнаєшся про них дуже багато цікавих деталей та в порціях, які є дуже добре зважені автором. Відверто скажу, що моїми улюбленими героями є Каз та Інеж, про яких я тільки й хотів читати, але без інших не було б такої цікавої, динамічною, любовної, загадкової та напруженої історії.

Якщо підсумувати, то, як на книгу від якої я не очікував багато, вона перевершила всі мої сподівання та стала поряд із найкращими фентезі книгами, які я читав. Вона не відпускає до самого кінця, який, до речі, є маленьким натяком від авторки про сиквел. Дуже добре, що він уже виданий українською мовою. Тому це для тих читачів, які так, як і я, тільки познайомилися із книгою чи бажають поринути у світ покидьків є великим бонусом. Адже без ніяких довгих перерв можна заглибитися в цей новий та цікавий світ.


8 thoughts on ““Шістка воронів”. Усі бажають бути покидьками

 1. Взяв цю книгу так як давно планував щось з yang adult, а про неї чув багато хорошого, читнув декілька рецензій.
  О думаю моє, дещо готичне, фентезійне та доволі жорстке (в якійсь рецензії була згадка про епізод як малий Каз плив на трупі свого брата) і не розчарувався, як на підліткове чтиво дуже непогано, хоча я на протязі всього роману з осторогою чекав, що авторка розіграє карту шмарклявого лавсторі. Слава богам цього не сталося, і всі ті зітхання виглядали доволі органічно і не стали ложкою дьогтю.
  На даний час навіть задумався стосовно купівлі наступної частини.
  p.s. Хіба Каз ходив не в чорних шкіряних рукавичках? Сам не маю змогу перевірити бо книгу дав почитати.

  Вподобано 1 особа

  1. Я щось собі придумав про білі рукавиці і так прочитав цілу книгу. Але вони насправді чорні. Цитую: “Проте вона почувалася надзвичайно винною, коли натягла на руки гладеньку чорну шкіру, наче прокралася в його кімнату без дозволу, читала його листи й лежала на його ліжку”. Виправлю обов’язково 🙂

   У мене дружина читала, то якраз початок не пішов, він дійсно незрозумілий. І мене це насторожувало, бо вона обожнює читати такі книги. Але я радий, що взявся за неї, бо вона дійсно крута. А на рахунок любовної лінії, то думаю те, що треба. Точно не по янгедалтівськи ))) Але в наступній книзі точно щось серйозне розіграється 😁😁😁 А тобі хтось сподобався із шістірки?

   Подобається

  2. Якщо говорити про чіткість з якою виписаний персонаж то це беззаперечно Каз, але він мені аж занадто пихатий і заморочений, чи що. До того ж його оці фобії, вони з одного боку додають певного шарму та загадковості (привіт yang adult і 13-річним дівчаткам) і це мабуть такий собі жанровий хід, але я зневажливо кривив губи.
   Але приз моїх симпатій йде Нінусі, вона класно виписана, глибокий персонаж, який до самого кінця розкривається в неймовірний образ. Вона реально тащила))
   Ну а 13-річний хлопчак в мені гугнявить, що Інеж найкрутіша дівка з отих усих шмаркачів. Мене вона взяла своєю принциповістю та людяністю, чи що.
   Джаспер та Матіас доволі кальковані персонажі вийшли, і письменницький хід з тим що в Джаспера виявляється є талант гриші та ще й в критичний момент, взагалі вважаю найслабшим місцем в книзі. Це типу як в серіалі Фарго, серйозний серіал, потужні емоційні та соціальні реалії, і ху*к прилітають інопланетяни.
   Через це персонаж стрільця впав в моїх очах нижче плінтуса, хоча на початку я йому симпатизував. Матіас то таке, там говорити немає про що, оці “тєрзанія” між коханням та честю, я так зрадів коли він аля Ніну зрадив, думаю ну нарешті щось справжнє, людське та нице, аж ні, з цього моменту він перестав мене цікавити.
   Вілан найнелогічніший персонаж в цьому романі, а тим паче в цьому бугурті, і я взагалі думаю що він тут для гарного числа.

   Вподобано 1 особа

  3. Ніна дійсно крута і в моменти коли потрібно безжалісна. Інеж мені симпатизує, бо вона, як асасін, вся стелсова така. Я просто люблю так ігри проходити ))) Матіяс не сподобався так само, як і тобі. Всю книгу не міг вирішити куди він. Хах, ще прикол, заспойлерив “Фарго”, як має бути ))) Я якраз планував його дивитися, але поки дивлюся Дірка Дженкінса )))

   Подобається

 2. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s