“Марсіанин”. Спроба дослідити Марс

Енді Вейр. Марсіанин // переклад Віри Назаренко. – КМ-Букс, 2015. – 369 с.


Щось останнім часом мені щастить. Я випадково вибираю такі книги, які є першими опублікованими чи першими написаними в автора. Сьогодні поговоримо про американського письменника Енді Вейра та його роман “Марсіанин”. Цікавим є факт, що спочатку автор видав книгу самостійно, а уже наступного року “Crown Publishing” придбало права на публікацію і видало через кілька років повторно. Зрозуміли, що книга дійсно може стати популярною та бестселлером.

Енді Вейр за професією є технічною людиною, а саме більшість свого життя він працював програмістом. Тому не дивно, що до деталей у своєму романі віднісся дуже скрупульозно. Усі ці деталі, особливо для мене, роблять книгу цілісною, динамічною, захопливою та дають можливість з вухами поринути у сюжет.

“Існують козли, яким на все начхати, але вони губляться в масі людей, яким не начхати. І тому на моєму боці були мільярди людей.”

Марк Вотні є головним героєм книги та астронавтом НАСА. За професією він в першу чергу ботанік, а уже потім інженер-механік. Його разом із командою відправляють у першу експедицію на Марс. Через несподівану та сильну пилову бурю екіпаж “Ареса-3” (це космічний корабель на якому вони прилетіли) змушений покинути Червону планету. На жаль, Марк Вотні отримав травму на початку негоди і його пристрій моніторингу та зв’язку був знищений. Усі інші члени екіпажу прийняли рішення злітати, вважаючи, що їхній товариш мертвий. Ось так головний герой опинився в досить незручному становищі, залишився один на безлюдній планеті. Жаль, адже його травма була незначною і він дійсно міг врятуватися разом із екіпажем. Але усі способи зв’язку з екіпажем та Землею він втратив. Тепер можна покладатися тільки на себе. Найбільше йому допомогли наука та гумор. Під наукою я маю на увазі його знання з ботаніки та технічні навички. Він починає вирощувати картоплю в цьому невідомому для людини середовищі, спалювати водень, щоб добути воду і багато іншого. Увесь процес супроводжується деталями і науковими поясненням, як все працює. А гумор же допомагає йому не зійти з розуму. Дякуючи своїм ґрунтовним знанням йому вдавалося вижити досить довго на цій планеті. Ну ще скотч допоміг…

0226_mars-rover.jpg

Я дуже довго думав, хто насправді є Марк Вотні. Йому дійсно не пощастило, але він не є невдахою. Чи є він справжнім героєм? Частково так, але тут зіграли його знання у дуже важливих областях, які допомогли йому вижити. Але трішки покопирсавшись в роздумах, я зрозумів, що він є героєм, але не зі свої волі. Просто ряд обставин, чи навіть можна використати таке гучне слово, як доля, зробили його примусовим героєм. Виходь, яким би не був ти хорошим астронавтом чи спеціалістом у певній сфері, ти ніколи не застрахований від випадковості чи помилок інших. Без різниці чи це будуть помилки людини, чи системи. І в кінцевому випадку ти можеш потрапити в обставини, де тобі потрібно буде вижити.

“Навіть NASA не може вдосконалити скотч”

Якщо ви ще не знаєте, за мотивами роману був знятий однойменний фільм, який мені досить припав до душі. Найбільше, що мене цікавило перед його переглядом, це те, як режисер зобразить журнал Марка Вотні. Адже велика частина книги, якраз і проходить в роздумах та веденні щоденника головним героєм. Я був приємно здивований, що режисер використав ідею відеощоденника, яка дала змогу поринути у перегляд, так само, як і у книгу.

“Для них відмова обладнання — щось страшне. Для мене — просто чорний вівторок.”

Особисто мені дуже подобаються романи у яких усе деталізовано з якимось підґрунтям і поясненнями. Читаючи “Марсіанин” я був у своїй тарілці, де отримував колосальне задоволення. Тому історія про марсіанського Робінзона Крузо дійсно захопила та була прочитана на одному диханні. Думаю багато фізиків чи ботаніків читаючи книгу знаходили неточності та погрішності, а інколи просто сміялися. Але в будь-якому випадку ця вона є дуже захопливо, емоційною, хоч і вельми передбачуваною, де ти щиро співпереживаєш головному позитивно налаштованому головному герою герою.


One thought on ““Марсіанин”. Спроба дослідити Марс

  1. Сповіщення: “Проблема трьох тіл”. Хороша китайська наукова фантастика – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s