“День триффідів”. Усі кажуть – це просто рослини

Джон Віндем. День триффідів // переклад Романа Клочко. – Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2018. – 288 с.


Багато людей кажуть, що без потреби перекладати твори на українську мову, які давно вже є російською й більшість і так уже читало їх. Але я ж скажу, що навпаки потрібно, адже є такі люди, як я. А ще багато підростаючого покоління, які б із захватом читали класику в жанрі фантастики. Тому письменник Джон Віндем для мене одночасно відкриття й біль, адже я б міг познайомитися із його творами набагато швидше. «День триффідів» є роман, який здивував своєю неординарністю та глобальністю.

Триффіди— це рослини з яких можна видобувати багато корисних речовин, а, особливо олію, яка є в десятки разів поживніша, ніж риб’ячий жир. Невідомо, як вони з’явилися на світ, але припускають, що це результат експериментів, що проводилися далеко в Росії. Але триффіди не є безпомічними рослинами, а рослинами-хижаками, які мають можливість рухатися й науковці припускають, що, навіть, чути та мислити. У них присутнє жало, при ударі яким вражають отрутою, а удари досягають кількох метрів. Цікаво, що атакують триффіди переважно очі людей. Тому один дослідник теорій щодо них припускає, що сліпі люди не зможуть протистояти їм. Бізнес і прибутки завжди відігравали незмінну частину існування людства. Тому на усій планеті почали будувати розплідники цих рослин для масового продукування корисних речовин. А багато сімей та місцевих рад просто садило їх у парках, скверах та дворах для краси, але обрізали жала, щоби люди не піддавалися небезпеці. Людство, дякуючи триффідам, почало процвітати…

“Позбавивши стадну істоту товариства означає скалічити її, вчинити насильство над її природою. В’язень і чернець усвідомлюють, що стадо існує поза місцем їхнього вигнання, проте вони є його частиною. Але коли стада більше не існує, то для стадної істоти це означає кінець існування. Вона почувається частиною цілого, якого немає, диваком без місця. І якщо вона не може дослухатися до свого розуму, тоді вона по-справжньому пропала, повністю і жахливо пропала і стає не більше ніж спазмом на кінцівці трупа.”

Але одного дня усі застигли в очікуванні невіданого досі космічного явища, найбільшого зорепаду, який коли не-будь був. Після того, як пелена ночі накрила планету, так само пелена темряви накрила й очі людей. Після яскравого зорепаду всі втратили зір. Але були й такі, що за певних обставин не змогли споглядати це видиво. Одним із таких є й наш головний герой, Білл Мейсон, біолог та спеціаліст по триффідах. У момент коли всі «насолоджувалися» зорепадом, він лежав у ліжку в лікарні із пов’язкою на очах. Білл потрапив туди через інцидент з одним триффідом, що бризнув отрутою йому в очі. Прокинувшись зранку, його здивувала тиша й те, що головний лікар ще не робив обхід. Пролежавши деякий час він вирішує зняти пов’язку і вийти з палати. Неочікувано для нього розуміє, що всі навколо є сліпі й людство стало на шлях загибелі. Але незрячість не найбільша проблеми людини в цьому апокаліпсисі. Триффіди вирвалися зі своїх резервацій через те що контролю людини більше не стало. Відбулося те, що передбачав науковець, люди стали сліпі і прийшов час триффідів панувати на планеті Земля.

3a849532b7c0e82bc077aaf6160fcdf2

Джон Віндем поставив людину в надскладну ситуацію та незвичайні обставини. Упродовж книги ти слідкуєш, як поводяться люди під час різноманітних критичних ситуаціях і дивуєшся, як легко людина відкриває свої тваринні інстинкти та стає банально жорстокою. Осліплі люди, щоби здобути їжу ловлять зрячих, прив’язують до себе і як собак заставляють шукати їм усе для їхніх потреб. Але ніхто не врахував якою небезпекою є триффіди, як легким подувом вітру розносять свої зернятка усією планетою. Інші ж пробують будувати поселення, де доброта та злагода має спасти в цій ситуації, де кілька зрячих людей мають допомагати іншим. Але світ змінився й людина має пристосуватися до нових та жахливих обставин, адже тепер не вона хазяїн у цьому світі. Тому шанс вижити мають ті, які проаналізувавши усе вибирають нестандартні та радикальні рішення. Але, навіть, так має бути присутня надія, кохання та дружба. Інакше шанси в людської раси на виживання стануть смішними й маленькими кроками вона буде іти до свого кінця.

“— З цього й починається лідерство. Лідер займається плануванням, але в нього достатньо мудрості, щоб цього не казати. Коли зміни стають необхідними, він впроваджує їх непомітно, як поступку обставинам — тимчасову, звичайно — і якщо він хороший лідер, то робить це в правильній послідовності й в остаточній формі. Будь-який план завжди викликатиме рішучі заперечення, а поступки потрібно робити в надзвичайних випадках.”

Як ви помітили, то книга мені сподобалася через неординарний підхід автора поставити людину не перед однією проблемою, а перед кількома, що дозволили поглянути на людину з усіх можливих сторін. Окрім того такі милі рослини додають екзотики до роману. Думаю після прочитання цієї книги багато людей ідучи лісом будуть ще довго здригатися після якогось шурхоту чи невідомого звуку.

Але мені було мало, я хотів більше історій із триффідами та життя людей у резервації. Схожі відчуття у мене були після прочитання книги “Я — легенда” Річарда Медісона. Теж хотілося пізнати той світ у повній мірі, як і цей. Тому чекаю від КСД хоча б більше видань цього автора.


5 thoughts on ““День триффідів”. Усі кажуть – це просто рослини

 1. Book Dragon

  Не знаю чому, але завжди любила фільми про апокаліпсис, може й книжка мене зацікавить)
  Навіть додала у свій безкінечний список книг, які хочу почитати)

  Подобається

  1. Я, насправді, не читав дуже багато книг про апокаліпсис. З останніх можу згадати “Зону покриття” Стівена Кінга та “Я – легенда” Річарда Метісона. Усі мені сподобалися. А ти якісь читала книги у цьому жанрі?

   Вподобано 1 особа

 2. Сповіщення: Куплені книги. Зима-весна 2018 – Trip w/ Book

 3. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s