“Зоряний пил”. Інша казка

Ніл Ґейман. Зоряний пил // переклад Дмитра Кушніра. – КМ-Букс, 2017. – 240 с.


І знову я повертаюся до свого загадкового та найбільш неординарного фентезійного автора. Мова іде про Ніла Ґеймана та його роман «Зоряний пил». Звичайно, книга належить до жанру фентезі, але я б більше відніс її до казки. Але не такої, як усі, а іншої. Просто тут усе просякнуте Нілом Ґейманом, але іншим Ґейманом через трішки змінений стиль, ніж у більшості його книг. Автор розповідає, що ідея історії прийшла до нього під час Тусонської вечірки, що відбувалася після Всесвітньої премії фентезі в 1991 році, коли він спостерігав за нічним небом залитими зірками та побачив падаюче небесне тіло.

Величеньке село Стіна розкинулося біля окраїни лісу. А свою назву воно отримало не просто так, адже межує із Чарівною країною та захищає людей від усього того магічного, що перебуває за цим селом. Насправді село відділяється від усього іншого світу великим кам’яним муром, який має єдиний прохід, що дозволяє потрапити, як у магічний світ, так і в людський. Зазвичай, просто так туди не потрапиш, бо його постійно охороняють жителі села. Єдиним винятком є Травневе свято, під час якого відбувається велика ярмарка. Вона проходить кожних дев’ять років уже з давніх-давен і дає можливість зустрітися всім створінням з обох світів. Якраз під час ось такої ярмарки Дустан Торн (батько Трістрана) зустрів дівчину, яка перебувала в рабстві в чаклунки. Вона приторговувала під час цього свята. У них зав’язалася маленька “історія кохання”, в результаті чого й народився Трістран.

Отже, Трістран Торн, молодий парубок із села Стіна є нашим головним героєм. Він — мрійливий та творчий хлопець, який закохався у Вікторію та пообіцяв, що дістане зірку, що днями упала на Землю. А Вікторія пообіцяла взамін зробити все, що він забажає, навіть одружитися із ним. Так Трістран відправився у авантюрну подорож, щоби здобути своє щастя. А упала ця зірка завдяки вісімдесят першому Лорду Штормгольда, який кинув Топаз Влади в небо та збив її. І сказав він своїм зрадливим та підступним синам, що той хто дістане його, буде верховодити королівством. Також за зіркою відправилася відьма, яка була однією із трьох колись наймогутніших. Але всі вони вже старі та немічні, а молодість зірки дасть змогу їм стати також красивими та молодшими. Ось зі всіх боків різні герої йшли до своє мети, до місця, де упала яскрава зірка.

Ця книга є казкою, але Ніл Ґейман не забув нагадати про жорстокість людини, яка прагне влади, про жахливі бажання й про те, що нічого не здатне зупинити її на шляху до своєї мети — ні братовбивство, ні перетворення першої-ліпшої дитини на козла. Тут відсутня мораль, доброта та виваженість. Але, з іншого боку, автор протиставить нам Трітсрана, який є наївним хлопчаком, що прямує виконати свою незбагненну обіцянку. Проте впродовж цієї подорожі він змінюється, тим самим Ніл Ґейман натякає, що людина може мінятися, головне, на все глянути трішки по-іншому.

Як ви вже здогадалися та й у казці інакше не буває, наша зірка не є простим куском холодного космічного каміння, а чарівною молодою дівчиною, яка потрапила на тверду землю не по своїй волі. Усі розуміють, що Трістран крокує до свої долі, долаючи різні небезпечні та захопливі пригоди, зустрічає загадкових та цікавих персонажів, але герой із впевненістю долає все. Читаючи, я поринув в усю цю романтику та чарівність історії. Але я ж люблю Ніла Ґеймана за його неординарність. Й ось тут: “Почувся голос — високий, чистий жіночий голос — який промовив: — Ой! — потім тихіше: — Курва… — І ще раз: — Ой.” Ось так ми знайомимося із нашою прекрасною зіркою. Шоковані? Я теж був, коли читав ці рядки. Прямо із хмар, автор кинув мене на землю, кажучи, що це реальність, крихітко, і далі буде ще цікавіше.

Тому надалі я був готовий і бачив, як легко романтика та чарівність розбавляється страшними, а, інколи, і гидкими речами. Ніл Ґейман не боїться детально описати моменти вбивств, чи як кров лилася, чи як відьма копирсається в нутрощах живої істоти. Автор чесно показує нам реальність, але у своєму вимірі, казковому. Його книги спонукають нас до відкриттів та подорожей, адже тільки переступивши поріг свого дому ти помічаєш ту магію світу, яка є навколо. Єдине, що потрібно — один маленький крок на зустріч пригодам.

Якщо ви вже знайомі з автором чи тільки бажаєте осягнути його уяву, то беріть цю книгу в руки й хай цей магічний світ поглине вас, а Трістран Торн поведе на зустріч пригодам. А коли ви побачите падаючу зірку, то пам’ятайте, що, можливо, вона ваше кохання, яке ви скоро знайдете.


One thought on ““Зоряний пил”. Інша казка

  1. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s