“Відьма”. Містечко, яке затрималося у середньовіччі

Томас Олде Хьовелт. Відьма // переклад Олега Грицаєнка. – КМ-Букс, 2017. – 512 с.


Дуже добре, що перед тим, як читати книгу Томаса Олде Хьовелта «Відьма», я ознайомився із кількома відгуками та рецензіями. Її сильно критикували через надмірну увагу до того, що вона є дуже лячною й доведе вас до нічного безсоння. Але за словами читачів виявилося, що нічого такого страшного там немає, і взагалі ця книга ніяк не може налякати. Тому я вирішив дослідити цей роман, який написав молодий нідерландський письменник, від якого всі українські дівчата-читачі просто у захваті. Окрім того містика, трилери й жахи є жанрами в літературі, які я дуже люблю.

Усіх вітає Блек Спрінг! Що в ньому такого цікавого та загадкового? Просто тут живе така собі відьма Катаріна, яка вже понад 300 років наводить страх на жителів цього містечка. У далекому 17-му столітті жорстоко замордували жінку та її дітей за те, що вона зв’язалася із дияволом. Іншими словами була відьмою. З того часу над Блек Спрінгом лежить жахливе прокляття. Усі, хто потрапить у це містечко, більше ніколи не зможуть поїхати, а ті, хто пробують віддалитися від цього місця, почують шепіт відьми, яка накаже їм закінчити життя самогубством. Окрім того вона, смердюча, брудна, гуляє собі Блек Спрінгом та з’являться там, де захоче. Без різниці — чи це вітальня, де за обіднім столом сидить сім’я, чи спальня немовляти, чи перехрестя вулиць. Так вона блукає аж із того давнього часу із зашитими ротом та очима, адже той, хто торкнеться її, почує шепіт або гляне їй в очі, безумовно помре жорстокою смертю.

maxresdefault
Томас Олде Хьовелт

Сучасність, під час якої відбуваються всі події, якраз і призвела до усього подальшого у книзі. Підлітки не бажають бути більше на прив’язі в якоїсь кількасот літньої відьми. Усім заборонено згадувати будь-де про ситуацію, яка відбувається в містечку, чи то за містом в університеті, чи то в соціальних мережах. Увесь трафік, розмови та листування відстежуються. Окрім того в усьому місті розставлені камери, щоби слідкувати за відьмою та жителями Блек Спрінга. Усе просто, не порушуєш правил, то живеш спокійно та радісно (якщо так можна сказати, коли на обід може завітати відьма). Але якщо хтось порушує давно сталі правила, то тоді йому прямий шлях у психіатричну лікарню на кілька тижнів. Там ти постійно будеш чути нашіптування про самогубство і битимешся в муках через те, що не можеш вчинити його. Після такого покарання більше ніхто не захоче порушувати закон у цьому місті.

Hex
Катаріна

У книзі зустрічається багато героїв, але основного виділити складно. Адже головними персонажами тут виступають саме місто та його жителі, які потрапили в цю безвихідну ситуацію. Кожен із них уже давно звик жити під «поглядом» Катаріни і її поява нікого не дивує та не лякає. Але є одна сім’я, про яку більше розповідається в книзі. Головою цієї сім’ї є Стів Грант, батько та чоловік, який переконав свою дружину, Джоселін, переїхати до цього прекрасного містечка. Як виявилося — це було найгіршим рішенням його життя. Тепер він разом із нею та двома дітьми назавжди поселилися у цьому мальовничому місці. Стів був у складі команди, яка всіма способами старалася приховати існування відьми від усіх гостей міста або заблукалих людей. У той самий час, коли одні намагаються захистити місто, інші — посміятися та познущатися із Катаріни. Далі тільки читати та дізнаватися історію, яка тільки починається.

Бачите, нічого страшного в цій книзі немає. Але я б сказав, що наш теперішній читач просто дуже легко отримує бажані емоції. І після дійсно ефектних та страшних кінострічок важко чимось здивувати. Кого вже налякає гнила та смердюча відьма, у якої зашиті очі та рот… А я ж навпаки, старався читати книгу тільки вночі. Просто дуже хотілося поринути в атмосферу Блек Спрінга, яку створив автор. Вважаю, що це і є найбільш сильною стороною книги. Спочатку Катаріна здається трішки веселою й ти не розумієш, чого люди ігнорують відьму. Але чим далі до закінчення книги, тим стає все більш напруженіше та моторошніше. І тоді ні жителям, ні читачу вже не до веселощів. Особисто я не очікував на фінал, який отримав, але через те й полюбив його. Він змушує задуматися про людську сутність, про те як стадо людей просто біжить за якоюсь примітивною ідеєю й не задумується про результат. А коли таку ось масу людей ще підігріти страхом прокляття та неминучого покарання, то контролювати події вже неможливо.

hex-bg
Ліс Блекс Спрінга

Насправді сюжет має достатньо білих плям і фантазія письменника, інколи, просто летить у небеса і звідти вже не вертається. Але ж, у першу чергу, це фантастика, то чому б і ні. А ось сюжет, то інша сторона. Я до кінця так і не розумію навіщо було починати розповідати про сімейство Деларосів, але не завершити історію про них. Початковий задум зрозумілий. Сім’я ззовні містечка, яка не усвідомлює всього того пригнічення та розчарування, які прийдуть до них із переселенням у Блек Спрінг. Але ці емоції можна отримати й від сім’ї –Марка–, які теж переїхали сюди із надією на краще майбутнє. Тому, якщо б автор усе ж таки дотиснув цю сюжетну лінію, то найбільший пробіл був би заповнений. Адже читаючи книгу, я весь час чекав, коли буде щось про Деларосів, коли вони будуть отримувати оцей свій досвід життя з обмеженням дій. Але автор вирішив обмежитися тільки першим їхнім досвідом зустрічі із Катаріною. Жаль.

Якщо ви шукаєте дійсно моторошну атмосферу, то вам точно не вартує пропускати цей роман. Але спробуйте його читати на самоті, вночі та з маленькою включеною лампочкою. Таким чином ви добавите до атмосфери книги, ще й атмосферу кімнати, яку зробите самі. Єдина порада, не читайте книгу в громадських місцях, а то прохожі будуть думати, що ви читаєте якусь прокляту літературу. Тому влаштовуйтеся дома зручніше, приглушуйте світло та досліджуйте Блек Спрінг.


2 thoughts on ““Відьма”. Містечко, яке затрималося у середньовіччі

  1. Сповіщення: Куплені книги. Зима-весна 2018 – Trip w/ Book

  2. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s