“9 місяців щастя”. Встигніть насолодитися!

Олена Березовська. 9 місяців щастя. Посібник на щодень для вагітних // переклад Тамари Клюкіної. – Видавництво «BookChef», 2018. – 576 с.


Це може прозвучати дивно, але часом я обираю книжки по обкладинці або за назвою, або і те і те одразу. Впала мені в око книжка “9 місяців щастя”, навіть не зважаючи на те, що читати її доводилося постфактум 🙂

Літератури на теми вагітності, пологів, післяпологової адаптації сила силенна, вибирай ту, яка припаде до душі. Досить немало і я її прочитала, тому навіть важко зрозуміти чому вирішила взятися за ще одну. Можливо, переосмислити чи подивитися на якісь речі під іншим кутом, під призмою досвіду. Не знаю…

Автор — Олена Березовська — родом з України, з Івано-Франківської області.  Колишній акушер-гінеколог поліклініки в Івано-Франківську тепер є членом Товариства акушерів і гінекологів Канади, Української медичної асоціації Північної Америки, а також засновницею та керівником Міжнародної академії здорового життя в Торонто. Буду чесною, гордість аж розпирає, що наша співвітчизниця зуміла досягти такого рівня і охоче ділиться своїми знаннями. Мабуть, це і підкупило остаточно — що ж розповість такий спеціаліст про вагітність чи то нового, чи кардинально іншого, розвіє чи підтвердить вже сталі міфи/стереотипи. Ну що ж, давайте дивитися.

Книжка складається із 28 розділів, які можна поділити на етапи підготовки до вагітності, власне саму вагітність, пологи та післяпологовий період. Спробую коротко пройтися по основних.

Вагітність — це не хвороба, це чудовий стан в житті більшості жінок, який звісно не позбавлений “сюрпризів”, тому, щоб деяких із них уникнути — варто підготуватися заздалегідь. І то не лише пройти купу обстежень, здати масу аналізів, але й бути готовим морально, налаштуватися на позитив. Сказати це звісно простіше, ніж зробити, проте правильний підхід допоможе подолати багато труднощів. Особливо, коли вагітність перша і ти зелений-презелений у всьому, то налаштуватися не так легко. Тебе лякають на кожному кроці всі: лікар, знайомі, друзі, колеги по роботі — коли співчутливо дивляться, дізнавшись що ти при надії. І як тут взяти себе в руки? Хочеш чи не хочеш, а доведеться — адже ти і так не впливаєш на багато факторів під час вагітності.

Якщо чоловіки полюбляють обговорювати автомобілі й службу в армії, то улюблена жіноча тема — страждання під час вагітності, тяжкі пологий муки післяпологового періоду. А вже на другому місці – манаття, кулінарні рецепти та інше.

Природа дуже розумна тітонька, яка заздалегідь подбала про те, щоб людина давала здорове та міцне потомство, тому все, що не підпадає під ці норми, буде знищено. Як би боляче це не доводилося чути. Тож навіщо накручувати себе ще від самого початку, навіть не уявляючи як все може відбутися насправді?

Імовірність того, що зачаття відбудеться, ембріон імплантується й розів’ється до того моменту, коли вагітність можна буде діагностувати відомими методами, для молодої здорової жінки дорівнює 14,5%.

У книжці наведено багато фактів і статистичних даних, які особисто мене в чомусь здивували, а в чомусь і підкупили. Також автор згадує “новомодні” західні курси підготовки для вагітних, які набрали зараз такої широкої популярності та ледь не на кожному кроці пропагують ідеї легких та “позитивних” пологів. Якщо вірити написаному, то насправді акцент саме на природні пологи, профілактику болю та підготовку до родів, робили ще за радянських часів. На наших теренах лікарі були за мінімальну кількість медикаментів для вагітних (адже більшість із них не проходили належних перевірок на цільовій аудиторії), кесарів розтин лише у крайніх випадках. Я була щиро здивована, почувши звідки насправді пішли курси підготовки для вагітних, шкода, що виглядає зараз усе з точністю до навпаки(

І от ви чуєте омріяне: “Ви вагітні. Вітаю!” В голові лунають фанфари, сотні феєрверків летять вгору і розсипаються неймовірно красивими вогнями (сподіваюся, що ця новина звучатиме для вас саме так). Вам показують на УЗД дитину, як правило, зовсім ще манюсіньку — і як тут стримаєш сльози щастя, краса та й годі. А потім починається марафон довжиною у 9 місяців — купу аналізів, скринінгів, медикаментів, нервів та вічного напруження. Знаєте, от після слів “ви вагітні” треба зупинитися, передихнути і відчути сповна весь кайф — всередині вас живе нове створіння, таке маленьке і беззахисне (про це можна сперечатися звісно), що поміститься і на нігті мізинця. Ще встигнете оббігати усі необхідні інстанції і кабінети, а поки відчуйте.

Так вже склалося у нашій медицині, що лікарі прагнуть напхати нас медикаментами, відправити на цілу купу обстежень та діагностик. Тому й недивно, що ми перестали їм довіряти. Проте, як тільки жінка дізнається, що вона вагітна, то беззастережно погоджується на усе вищеперелічене. Звісно, більшість із нас не має вищої медичної освіти, щоб сперечатися із лікарем про доцільність приймати той чи інший препарат, чи проходити n-ий раз УЗД, але ж ніхто не відміняв здорового глузду та доречних запитань. Перш ніж стрімголов бігти на чергове УЗД, поцікавтеся навіщо вас скеровують, чи є для цього відповідні покази, якщо так — то які. Ви зараз знаходитеся у новому для себе стані, організм досі мабуть не розуміє що з ним відбувається, купу нервів та стресу, тож навіщо нові? Справді хороший лікар зможе доступно пояснити вам навіщо призначає той чи інший препарат або ж відправляє на обстеження. І чим зрозуміліше вам пояснять, тим спокійнішою будете, адже зайвий стрес зараз непотрібний.

Акушер-гінеколог – це людина, яка шукає проблеми там, де всі інші шукають щастя.

На даний момент існує багато міфів та поширених стереотипів щодо користі постільного режиму чи активного фізичного навантаження, прийому чи ні фолієвої кислоти з перших і до останніх днів вагітності, негативного впливу більшості інфекцій та бактерій на плід. У книжці досить детально описуються усі ці речі, зможете самі ознайомитися та обрати свою сторону медалі.

Сам процес пологів можна сприймати по-різному; усе залежить від вашого налаштування та правильної взаємодії із медичним персоналом. Можна сто разів уявити як ви тужитиметеся чи дихатимете, але, повірте, на практиці буде по-іншому, навіть якщо ви народжуєте не вперше. Завжди по-іншому. Звісно не варто налаштовуватися на “страшний” варіант чи безкінечні муки, але й уявляти все в рожевих кольорах теж не потрібно. Не зайвим буде трохи підготовки і позитиву. Адже це дуже важка праця як для вас, так і для малюка — вам необхідно взаємодіяти, і чим більше, тим краще для обох.

З’ясувалося, що жінки, не підготовлені до пологів, які не вміють напружуватися, та жінки, спеціально навчені правильно затримувати дихання під час потуг, народжують однаково.

Насправді ніколи не цікавилася терміном “кесарів” розтин, хоча, якщо погуглити, то мабуть нескладно знайти інформацію про те, що робили його ще у VIII столітті до н. е., щоб дістати з живота матері та поховати ненароджене немовля. Страшнувато звучить, але ж що вдієш — реальність буває різною. Це хіба зараз кесарів розтин один із популярних варіантів завершення вагітності (на думку ВООЗ оптимальна кількість КР не повинна перевищувати 10-15 %) — швидко і безболісно, як то кажуть. Проте безболісно — доки не відійде наркоз. А швидко — так, але ж чи це виправдано, чи є показання саме так народжувати, чи не зашкодить це матері або малюку? Як би сумно це не звучало, проте багато акушерів радять кесарів розтин через те, що така процедура дорожча. Тому перш ніж зважуватися на нього, виясніть чи справді є така необхідність та чому.

Розділ про післяпологовий період займає достатньо мало місця у книжці, хоча й не дивно — адже вона про вагітність в основному. Про те, що відбувається після пологів, розповідають мало, а якщо і розповідають, то якось уривчасто, не вдаючись в деталі та проблеми. Хибна стратегія, як на мене. Саме після моменту, коли ви візьмете вперше своє маля на руки, починається зовсім інше, сповнене не лише приємних моментів, життя, тому варто підготувати/-сь до нього заздалегідь.

Якщо врахувати, що життя жінки не зводиться до обслуговування немовляти, то для всієї родини буде ліпше, якщо мати привчить його до певного режиму.

Відверто, книжка хороша, містить багато неочікуваних фактів, конструктивну критику та непогані ідеї. Не з усім можу звісно погодитися, але це було б дивно, якби так сталося. Раджу прочитати тим, хто вже народив дитину, вам буде цікаво почитати про діагнози та лікування, яке прописував ваш лікар, заодно зрозумієте, чи підете до нього вдруге. Що ж до вагітних матусь — мабуть не варто, забагато реальних та водночас необов’язково тих, які відбудуться саме з вами, речей. Хіба що пропускаючи деякі сторінки, або фільтруюючи дану інформацію ретельніше.

Бажаю отримати насолоду від прочитання та пережити свої 9 місяців щастя, або й не один раз. 


2 thoughts on ““9 місяців щастя”. Встигніть насолодитися!

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s