“Добрі передвісники”. Кінець світу догори дриґом

Ніл Ґейман та Террі Пратчетт. Добрі передвісники. Ґрунтовні й вичерпні пророцтва Агнеси Оглашенної, відьми // переклад Бурштини Терещенко та Олеся Петіка. – КМ-Букс, 2018. – 472 с.


Із Нілом Ґейманом мені вже вдалося познайомитися та зрозуміти його талант створювати дійсно фантастичні та неординарні світи. Його герої це водночас загадкове й щось неймовірне. Після кількох прочитаних книжок моя любов до цього автора стала міцною та непорушною. А Террі Пратчетт досі для мене був суцільною загадкою, а знайомство із його книжками тільки в читацьких планах. Досить химерно, адже Пратчетт полюбив творчість Ґеймана так, як і я. Й ось тепер у мене є можливість плавно познайомитися із новим чудовим письменником, який створив не менш чарівні та загадкові світи.

Переді мною лежать прочитані «Добрі передвісники» і я досі не розумію, як я міг так довго жити без Террі Пратчетта. Якщо сказати одним реченням про роман, то я вже давно не отримував такого естетичного задоволення від читання книжки. Не буду розповідати про процес творення цієї книжки, адже в українському виданні дуже багато інформації на рахунок цього. Тільки скажу, що Ніл Ґейман надихнувся одним міні серіалом про кінець світу, де маленький хлопчик-антихрист робив усе для загибелі людства. Давайте краще заглибимося більше в цю чудову історію.

“Ти ж сам знаєш: зло завжди містить в собі сім’я власного краху. Заперечення — це сама його сутність, тож навіть у миті уявного тріумфу лежить його руйнація. Яким би грандіозним, продуманим і на перший погляд бездоганним не був ваш план — властива йому гріховність, наче рикошетом, ударить його зачинателів. Яким би успішним не здався такий план, він зведе сам себе нанівець. Все, що засноване на каменях зла, зрештою, приречене на погребіння у морі забуття”.

Роздумую, як узагалі можна було зробити так, що планований апокаліпсис полетить під три чорти. Думаю, що в руках Ніла Ґеймана й Террі Пратчетта можливе ще й не таке. Хмм… Точніше в руках монашок-сатаністок. Тому я б ніколи не довіряв такі речі цим непевним грішним створінням. Зрозумійте, кінець світу — це така річ, де потрібна концентрація, впевненість та міцна рука менеджера. Якщо туди кинути дрібку гумору, листочок сарказму та підправити все іронією, то вийде весела історія із повчальним підтекстом.

532f1003fa01b8f05187871d4bd47fca
Адам, Венслідейл, Пеппер та Браян

На світі має народитися унікальна дитина і після її народження правильні люди й у правильний час мають плекати в ній все найгірше, що може існувати в людині. А що з нього має вийти? Усе просто — Ворог Роду Людського, Вбивця Королів, Янгол Безодні, Великий Звір на ймення Дракон, Князь Цього Світу, Батько Облуди, Сатанинське Поріддя та Владика Пітьми. Знайомтеся з Адамом, хлопчиком, що має вирішити долю людства. Він спокійно собі росте, не усвідомлюючи силу, яка є в його руках. У нього є троє близьких друзів: Венслідейл, Пеппер та Браян. Вони бешкетують, грають в ігри та багато дискутують на найбільш дивні теми, які тільки можна собі уявити. Друзі наділені дитячою наївністю та вірять в усе, що придумають собі. Без різниці, чи вони сперечаються про порожність землі, але не всієї, бо ще потрібно місце для вулканічної піни, нафти, вугілля й, безумовно, тибетських тунелів; чи коли вони всі погоджуються, що жити на здоровій їжі цілком можливо, якщо до цього добряче пообідати. Таких моментів в книжці дуже багато, а читаєш їх з усмішкою на лиці та не бажаєш пропустити жодного слова.

“Щоб краще зрозуміти діла людські, варто усвідомити: більшість великих перемог та страшних трагедій стаються не через те, що люди є за натурою своєю хорошими чи поганими, а лиш через те, що є вони за своєю натурою людьми”.

А ще тут є давно відомі Кроулі та Азирфаїл. Перший є дияволом, а другий ангелом. За логікою всіх речей вони мають буди ворогами, але на радість читачам вони хороші друзі. Ну і їм взагалі той кінець світу не дуже й то до вподоби, адже кожен добре собі влаштувався поміж людьми. Кроулі старається зробити все, щоби люди чинили тільки погані речі, а Азирфаїл навпаки робить усе, щоб очистити людські душі від гріха. Ніхто не пхає свого пекельно-ангольського носа в справи один одного, вони розуміють, що в кожного своя робота та обов’язки. Хоча наш диявол часто робить добрі речі, а ангел всякі пакості. Мабуть, задовго вони перебувають між нами, людьми із волею до вибору. Кроулі досить таки сучасний демон і йому не вкладається в голові, як можна в даний час працювати тільки над однією людиною цілий рік. Він же застосовує власні методи, які зумовлені на масове спокушання до злості чи ненависті. Азирфаїл же тримає маленький книжковий магазин, любить читати та колекціонувати старовинні книжки. А їхні душевні бесіди за горнятками какао, виважені, спокійні, де вони обговорюють усе на світі… Ех… Як узагалі можна було створити таких колоритних та милих персонажів? Я просто полюбив цих двох хороших негідників.

Та й узагалі всі герої в книжці є продуманими, цікавими та унікальними. Чого вартує хоча б старий Шадвелл, мисливець на відьом, який вірить у своє призначення та змогу убити демона чи відьму своєю рукою. Або Ньют, учень Шадвелла, що відбріхується перед неймовірної краси відьмою, що він не мисливець на відьом, а простий програміст, хоча із комп’ютерними технологіями він спілкується на ви. А таких героїв ми зустрічаємо весь час, усі по-англійськи кумедні та чарівні.

“Що він міг їм сказати? Що двадцять тисяч людей не на жарт розлютилися? Що можна було буквально почути, як зі злості лопаються капіляри в очах мешканців усього міста? Що потім ті люди поверталися у свої офіси і зганяли лють на секретарках, чи дорогою на регулювальниках руху, чи ще на комусь? А ті, в свою чергу, зривалися вже на інших? І всі ці капості одне одному люди чинили мільйоном різних, хоч яких дрібних способів, що їх (а ось тут найцікавіше) кожен та кожна вигадали самотужки! Протягом усього дня. Усі пов’язані наслідки неможливо було навіть порахувати. Тисячі й тисячі душ заплямував легенький наліт пітьми, і для цього не потрібно було й пальцем ворухнути.”

Безумовно, пратчеттівський гумор чи ґейманівська містична атмосфера зробили книжку, мабуть, однією із найкращих у їхній творчості, але вони не забули про філософію, яка складає основу роману. Письменники заставляють задуматися над важливістю дружби, людською природою, дурістю під назвою визначена доля. Людина у своїй природі містить як добро, так і зло. Упродовж життя вона постійно балансує на терезах, які хиляться то в одну сторону, то в іншу. Часто буває так, що одна чи інша сторони провалюються й тоді виходить колапс. Тому більшість людей шукають баланс, який і дозволить бути щасливим. Якраз про цей баланс хочуть поговорити автори у своїй книжці. Тому Адам і є дитиною, на яку мали впливати вищі сили, пояснюючи що таке чисте добро, а що таке чисте зло. Але склалася ситуація, у якій він виріс без цього навіювання й тому відкрито говорить про мораль добра і зла. Він пояснює, що людину створили людиною, із добрими чи поганими намірами. І тільки за нею стоїть вибір, що відбудеться із нею самою, її сім’єю, друзями, селом, містом чи цілою планетою. Не потрібно навіювати будь-які думки про будь-які речі, а дати людині зробити вибір самостійно.

Насправді, мене переповнює бажання розібрати кожного героя, кожну ситуацію, кожен діалог, але яке тоді буде задоволення для вас. Тому я хочу просто зупинитися. Лише скажу, що інопланетяни, які сідають на літаючій тарілці біля людей, щоби повідомити, що вони їх штрафують через поганий догляд за планетою, є дрібницею, порівняно із тим, що ви можете прочитати в цьому загадково прекрасному романі двох геніїв у світі фентезі. 


4 thoughts on ““Добрі передвісники”. Кінець світу догори дриґом

  1. Дякую за світлину, а ще б ти знав, що у кружках))) Якщо візьмешся читати цю книжку, то сам побачиш, як воно буде файненько)))

   Подобається

  2. Павло Задніпряний

   Так, вона в мене зараз перша на черзі до придбання, посунула з черги навіть Watchmen та The Sandman. Ляльковий дім
   Так що маю надію якраз Морта дочитаю і продовжу на позитивній ноті Предвісників

   Вподобано 1 особа

 1. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s