“Артеміда”. Перша місячна станція

Енді Вейр. Артеміда // переклад Дмитра Кушніра. – КМ-Букс, 2017. – 400 с.


І знову я беруся читати нашумілу книжку, про яку пишуть багато неоднозначних речей. Одним читачам вона дуже подобається, а іншим здається провалом після геніального науково фантастичного роману Енді Вейра “Марсіанин”. Мені завжди цікаво скласти власний погляд на такі книжки, адже у сучасного читача часто дуже великі сподівання і чи дійсно варто ставити аж такі очікування, щоб потім розчаровуватися. Особисто я був у захваті від дебютного роману автора, але свої емоції покладу на поличку із прочитаними книжками і спробую поглянути на другу книжку автора із чистою головою.

Історія переносить нас на Місяць, де розташована перша космічна база, на якій усі проживають у спеціально підготовлених куполах. Я б назвав їх тими, хто пожертвував своїм життям для дослідження можливості існування людської раси за межами Землі. Усе тут враховано та налагоджено, щоб жильці відчували себе захищеними від ультрафіолетового проміння та небезпечного навколишнього середовища супутника нашої планети. Виникає логічне запитання про те, звідки береться кисень. Його, як на диво, є з надлишком, адже за словами автора він є вторинним у результаті плавильного процесу алюмінієвої руди.

“Може здатися, що це небагато, особливо за умов місячної гравітації — але не в тому випадку, коли на вас скафандр вагою сто кілограмів… Піднімаючись, я стогнала, важко дихала й сипала прокльонами. Точно не пам’ятаю, але здається, мені навіть вдалося вигадати кілька нових матюків”

Але не усе тут в рожевих тонах. Законів, як таких немає, усе тримається на балансі. Якщо хтось переступає межу, то до нього завітають сусіди або шериф Руді та добре натовчуть пику. Окрім того, ця колонія є незалежною та не спонсорується із Землі, а, в більшості, заробляє кошти із туризму. Усе спрямоване у цьому напрямку. Тому тут відверто виділені робітничі та багаті райони. Перші є простими, із загальними туалетами та маленькими комірками для нічлігу. Другі — вишукані, де розташовані готелі, казино, ресторани та інші будівлі для розваг, усе тут влаштовано для гостей із грошима.

Ось у такому світі живе головна героїня, арабка за походженням, Джаз Башара. Вона є дочкою професійного зварювальника (ця професія є дуже популярною, адже усе навколо потрібно зварювати), яка пішла своїм власним життєвим шляхом і стала носієм. А ще Джаз підзаробляє контрабандою, тому що носіння замовлень із однієї точки в іншу не є дуже прибутковим.

“Досвід прискорює роботу, як ніщо інше.”

Всі події розгортаються навколо секретного та нереального злочину, що принесе їй великі гроші. Якраз разом після старту реалізації плану ми несемося сюжетом та дізнаємося все нові деталі місячного поселення, організації їхнього життя, секрети місцевих керівників та безліч інших цікавих речей. Динаміка роману дійсно вражає та має детальні описи різних хімічних процесів, подорожей за межами куполів, добування ресурсів чи інші технічні процеси із поправкою на середовище, де знаходиться космічна база. Іншими словами, усе те, що читачі полюбили у “Марсіанині”. Але поміж цього всього у романі є дуже багато неоднозначних та незрозумілих моментів, що заставляють сприймати історію із негативного ракурсу.

В першу чергу — це Джаз Башара. Вона є дуже колоритною, молодою, авантюрною та дрібною бандиткою (чогось аналогія у мене виникає із Стальним Щуром; якщо не читали, то просто забудьте, якщо читали, то зрозумієте про що я). Все воно добре, але Джаз узагалі без видимих вад. А ті дрібні злочини, що бувають час від часу, то усе, щоб покращити стосунки із батьком. Окрім того у неї мозок, якому будь-яка людина могла б тільки позаздрити. Потрібно взнати процес видобутку алюмінію в деталях — не проблема; розібратися у складних комунікаційних схемах — теж не проблема; навчитися зварювати у певний складний спосіб — тьху, легше не буває; дослідити схему роботи робота-добувача місячної породи, щоб знайти якесь слабке місце у його роботі — про що я тут узагалі пишу. Для цього відкриваємо браузер, одну чи дві годинки “гуглимо” і готові з легкістю застосувати свої знання. Що це узагалі таке? Ой, ідеальна головна героїня.

“Врешті-решт, у мене з’явився план. І як це буває з кожним хорошим планом, для його здійснення потрібен був божевільний українець.”

Другим негативним моментом є Мартин Сводоба, науковець із блискучим розумом. Насправді мені цей герой дуже таки імпонує, а ще він є українцем. Але з нього автор зробив якогось напів соціопата із невмінням розмовляти з дівчатами. А ще із ним пов’язана одна із любовних ліній у історії (хах, тут їх кілька), але специфічна. Я згадував, що Свобода є науковцем, то ось він винайшов багаторазовий презерватив із способом його очистки. Усе було б досить непогано, якщо б упродовж цілої книжки він не питався Джаз чи була у неї змога його протестувати у реальних умовах. У мене таке враження, що коли нема про що поговорити, тоді на думку приходить питання про презерватив. Я вже хотів, щоб вона його спробувала і більше про нього у цій книжці не згадувалося. Так, я ще досі розказую про космічну станцію на місяці, тяжкі умови виживання та мега динамічний сюжет. Але окрім усього іншого позитивного чи негативного у книжці, гумор є однією із речей, який зробив її більш веселою та цікавою. Тому, чорт з ним, багаторазовим презервативам бути.

Насправді, “Артеміду” можна охарактеризувати, як гумористичну наукову фантастику із елементами трилеру, детективу та екшену. Звичайно, зберігся основний жанр та підхід до детального опису усього навколо (просто програмісти по-іншому не вміють), але й зрозуміло, що це щось інше, тому і сприймати цю книжку потрібно інакше. А ще, чим далі до завершення книжки, тим стає цікавіше та серйозніше. “Артеміда” не є шедевром і дійсно видно синдром другої книжки, але напротивагу усьому цьому є динамічність, оригінальні герої, колонія на Місяці, багато хімічних та технічних процесів, пошук загадок та підступні злочини. Я провів за цією книжкою кілька класних та розслаблених вечорів. Тому якщо шукаєте якогось легенького космічного чтива, то ця книжка точно вам це забезпечить. 


One thought on ““Артеміда”. Перша місячна станція

  1. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s