“Франческа. Повелителька траєкторій”. Більше, ніж робота

Дорж Бату. Франческа. Повелителька траєкторій // – Видавництво Старого Лева, 2018. – 304 с.


“— Правильно! — сказав Вескотт. — Я достатньо добрий приклад привів? То якого ж хера я маю поважати владу? Влада — це управитель, менеджер!

У кількох своїх оглядах я писав, що інколи бувають ситуації, коли ти пропускаєш книжки свідомо чи підсвідомо. Одного разу через зовнішній вигляд видання, іншого — через те, що автор невідомий і це його перший твір. А в кінцевому варіанті вони виявлялися дуже цікавими. Особисто в мене таких випадків було безліч: “Марсіанин” Енді Вейра, “Першому гравцеві приготуватися” Ернеста Клайна, “Загадковий нічний інцидент із собакою” Марка Гедона та багато інших, які вже важко пригадати. Але бувають й інші випадки, коли роман на слуху в українській спільноті й розказують про нього звідусіль. Я люблю читати такі книжки і знаходити в них недоліки чи навпаки тільки позитивні моменти. З “Франческою” в мене склалися, так би мовити, стосунки із застосуванням сили, мене просто змусили її читати. Але я й сильно не пручався, хоча мій скептицизм просто вивалювався назовні.

Автором книжки є Дорж Бату або Андрій Васильєв, бурят за походженням, який досить довгий час жив в Україні. За своє життя він уже встиг попрацювати на Інтері, 1+1, Голосі Америки та бути членом Медіакорпусу ООН. Сьогодні ж він працює оператором корекції траєкторій Центру керування польотами Національної Адміністрації з аеронавтики та досліджень космічного простору США. Звучить круто! Ні, дуже круто! Думаю багато людей до прочитання книжки ніколи не задумувалися про те, що якісь там супутники потрібно корегувати. А це все робиться для дуже простих і зрозумілих речей, таких як збільшення строку їхнього використання чи передбачення зіткнення з іншими космічними апаратами. Один із таких центрів корегування міститься в Новій Англії, де і працює наш автор.

“Жарти – невід’ємна частина моєї роботи. Напруга в командному центрі часом сягає такої сили, що нам деколи просто необхідна психоемоційна розрядка. І найчастіше об’єктом жартів стаємо ми з напарницею. То вона мене розіграє, часом жорстоко, то я її потролю. Словом, весело.”

Книжка немає як такого повноцінного сюжету, а складається з коротких смішних історій, які відбуваються під час робочих буднів у Доржа Бату. Майже всі курйозні ситуації стаються за участю Франчески, сицилійки за походженням, що є дуже імпульсивною, хоча італійці іншими не бувають. Десь після сторінки 30-ї я зрозумів, що в мене на обличчі з’явилася усмішка, яка не хоче пропадати. “Мені подобається”, — подумав я й кинувся читати із ще більшим захопленням. Просто ця книжка об’єднала дуже багато речей, які я люблю: космос, наука, неформальна обстановка на роботі та, на останок, Італія. Відвідавши Венецію, Рим, Флоренцію, Пізу, Верону та багато інших маленьких містечок ця країна разом із їхніми жителями, що кожного дня насолоджуються життям, стала улюбленою (звичайно, після України). Я узагалі до цього дивувався, як італійці можуть працювати із точними науками, де потрібні спокій та витримка. Але тепер я розумію, так як Франческа.

Героями книжки є працівники цієї військової бази, які перебувають на різних посадах чи проходять строкову службу. Але є кілька головних, які складають міцну та дружню команду, без якої всього цього не було б. Щонайперше, це математик Франческа, професор Рассел, сержант МакКарті, полковник Вескотт та напарник сицилійки, гуманітарій Джорджіо (привіт від Франчески!). Дуже круто, що не потрібно придумувати героїв, а просто змалювати зі своїх друзів по-команді. Тому вони є живими і відразу починаєш їх обожнювати.

Усі без винятку уявляли собі такі організації, як НАСА дуже серйозними, де дисципліна та порядок є такими близькими, як батьки чи дружина. Усе так і є, у цьому не потрібно сумніватися. Але там працюють такі ж самі люди, як і ми. У наш час професії, де розумова робота переважає, є настільки напруженими, що без хорошої емоційної розрядки стає чим далі, тим важче. Формування дружніх стосунків, у яких люди довіряють один одному є запорукою відповідальної та міцної команди. Тому потрібно мати таких людей, як Франческа, що можуть на деякий час зробити обстановку неформальною, а інколи просто абсурдною.

“Ми — ті, ким себе бачимо. Якщо тебе в житті щось не влаштовує, треба щось міняти! Хочеш змін? Роби їх! Але пам’ятай: щоб народитися знову, спочатку треба померти! Не бійся смерті! Бо за нею буде нове життя.”

Дуже добре вписалися технічні чи наукові вставки про SpaceX, туалети, секс і алкоголь у космосі чи інші деталі про супутники. Вони нагадують читачу про відповідальну та важливу роботу автора та всієї його команди. А ще роблять книжку більш серйозною, ніж вона може здатися на перший погляд. Їх якраз достатньо, що бути в хорошому розумовому тонусі.

Патріотизм, слово, яке набуло останнім часом дуже викривленого розуміння в нашій країні. Справді цікаво читати, наскільки американці є патріотичними до останньої клітини свого тіла. А про нерозуміння полковника Вескотта щодо ситуації, яка відбувається в Україні, можна довго говорити, але точно не дивуватися, адже багато людей у нашій країні вважають так само. Тільки тепер, коли вступили квоти на україномовний контент, як гриби, росте перекладна українська література, з’являються все нові й нові українські автори, створюються українські музичні гурти, знімаються українські кінострічки. Таким шляхом потрібно було іти після здобуття незалежності…

Мабуть, найбільше, що мене здивувало в цій книжці — це наскільки з боку держави організований процес освіти в США. Нічого такого, просто діти запускають ракети в космос. Ще раз повторюся, діти запускають ракети в космос. Вони проводять багато обрахунків зі своїми вчителями, разом із космічною організацією будують ракету і наприкінці, під контролем, запускають її. А все для того, щоби зібрати достатньо даних для досліджень, які проводять школярі по всіх штатах. Теорія — практика, теорія — практика. Я узагалі не розумію навіщо в голову дітей запихати стільки теоретичних знань, які вони ніколи не використають. Але, на жаль, у нас полягає в цьому основа освіти. Уявіть собі, якщо б піти шляхом теорії та практики, то скільки дітей могли б визначитися зі своєю професією ще в школі.

“Життя — як велика синусоїда… То пік, то спад. І важливо, хто коливається з тобою в унісон!”

Після прочитання «Франчески» я зрозумів про автора кілька речей, він гордий, що є бурятом; до глибини душі переживає за долю України; сумлінно працює та добивається своїх мрій; дозволяє собі, інколи досить таки сильно, покепкувати із напарниці, але захищає її від інших. Ось який образ письменника та головного героя сформувався в мене в голові.

Що я все про серйозне та серйозне… Ця ж книжка пронизана кумедними та чарівними моментами. Просто вона є набагато глибша, ніж про сицилійку, яка працювала у Starbucks і на новій роботі знаходить халепу на кожному кроці. Але не шукайте в ній серйозності, ідіть за легким, цікавим та веселим читанням. Насправді воно проходить у ритмі, коли після завершення певної замальовки про робочі будні ти вже хочеш дізнатися в яку наступну смішну історію вскочить Франческа. І часто в голові не вкладається, що такі події відбуваються в такому місці.

Я спеціально оминаю описи героїв та деталі усіх історій, адже в мене рука не піднімається, щоби забрати від вас задоволення від читання цієї чудової книжки. Тому не думайте, просто ідіть і купіть її, насолодіться читанням та віддайтеся в руки абсурду, адже в кожному із нас є частинка Франчески.

П.С. Також Дорж Бату веде свій блог на Facebook сторінці. Тому, якщо цікаво, підписуйтеся на нього, але потім не кажіть, що нудно читати його книжки 🙂 


One thought on ““Франческа. Повелителька траєкторій”. Більше, ніж робота

  1. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s