“Фундація”. Перше знайомство із Азімовим

Айзек Азімов. Фундація // переклад Романа Клочко. – Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2017. – 224 с.


Багато сучасних наукових фантастів пишуть дуже потужні романи, які не всім легко піддаються до розуміння. До таких я можу віднести цикл книг «Пісні Гіперіона» Дена Сіммонса, трилогію «Пам’ять про минуле Землі» Лю Цисіня, «Сімміс» Ніла Стівенсона чи «Сліпобачення» Пітера Воттса. Я не є великим знавцем наукової фантастики, але в порівнянні з іншими сучасниками та класиками, ці —сильно відрізняються. Але всі із сучасних письменників надихалися класиками, які започаткували цей піджанр фантастики або зробили багато для його розвитку.

Я завжди радію, коли наші видавництва незважаючи на багатьох скептиків, які вважають, що не потрібно перекладати книги, які вже й так усі читали, усе ж таки беруться за таких авторів, як Айзек Азімов, Артур Кларк, Дуґлас Адамс, Філіп Дік, Курт Воннеґут, Роберт Гайнлайн чи Фредерік Пол. Враховуючи, що за останні п’ять років я не прочитав жодної російськомовної книги, то для мене це, як сонце на хмарному небі, яке дає змогу познайомитися із метрами наукової фантастики. Сьогодні ж я почав знайомство з Айзеком Азімовим та його «Фундацією».

Дуже дивно читати книгу, де головних героїв, як таких, немає. А в центрі уваги виступає організація, що намагається повернути людство до стану розквіту. Хоча є одна людина, яку вдалося виділити через те, що він і створив цю організацію. Гарі Селдон є засновником науки психоісторії, яка створена для аналізу історичних закономірностей та реакції великих людських груп на певні соціальні й економічні стимули в довготривалому майбутньому. У сучасному світі це називається аналітичною математичною моделлю, яка враховує безліч параметрів і може спроектувати події в майбутньому. Але це все теорія й такої складної моделі поки побудувати не можна.

«І ще одне попередження. Притримайте язика. У вас варварський акцент, дивні ідіоми, а час від часу ви вимовляєте просто приголомшливі архаїзми.»

У книжці Селдону за допомогою такого підходу вдалося передбачити з неймовірною точністю, що міжгалактична Імперія впевнено крокує до свого занепаду та деградації. Хоча й виглядає зараз могутньою та незворушною. Передбачення говорить, що за кілька десятків років почнеться руйнація, якої не зупинити. Причин на те є кілька: застій у науці, складна бюрократична система та надзвичайно велика територія, яку важко контролювати. Також знання людства, які воно накопичило, будуть забуватися, чим і спричинить деградацію суспільства, що призведе до темних часів, які будуть тривати орієнтовно 30 тисяч років. Але науковець пропонує альтернативу, при якій за його планом цей час можна скоротити тільки до якихось 1000 років. Та хто йому повірить під час найбільшого розквіту Імперії. Застосувавши усякі хитрості чи насправді передбачення, Селдону вдається заснувати власну організацію на віддаленій планеті Термінус, що буде займатися укладанням енциклопедії всіх знань людства.

«Що це за наука — застрягнути тут на багато століть, класифікуючи праці вчених минулого тисячоліття? Ви коли-небудь думали над тим, щоб працювати далі, розширюючи й удосконалюючи їхні знання? Ні! Вас цілком задовольняє бездіяльність. І Галактику це теж задовольняє, і лише космосу відомо, як довго її це задовольнятиме.»

Це все займає кілька десяток сторінок і потім починається найцікавіша частина книжки, де героїв просто не встигаєш запам’ятовувати. Селдон справді великий вчений, який, дякуючи психоісторії, спланував усе досить вправно та чітко. На жаль, йому не вдасться побачити здійснення плану на власні очі, але це й цікавіше, бо в нього не буде можливості нічого проконтролювати. І впродовж тисячоліття із кожним поколінням на Термінусі влада буде в руках різних людей, які будуть тільки з вуст у вуста передавати пам’ять про ідею Селдона. Крім того, в кожному періоді політична, соціальна та економічна ситуації дуже сильно відрізняються, що теж додає цікавості. Усі події діляться на частини, де кожна описує одне покоління та рішення людей, які вплинули на подальший розвиток чи занепад цивілізації.

39880790_243068623060083_7989118510385070080_o

Якщо подумати, то Азімов дуже вправно та лаконічно умістив усе у 200 сторінок, розповівши про ери психоісториків, енциклопедистів, міських голів, торгівців та торговельних королів. Політики та керівники кожного періоду боролися із кризою, яку потрібно було вирішити. Усе це вилилося в те, що герої є прохідними й невиразними, бо не було можливості звикнутися з ними. Хоча для свого часу вони зробили багато для виявлення, що наступила наступна криза та намагалися її вирішити. Але ніхто не знає чи правильні рішення вони приймали в критичні моменти для Фундації. Мене, справді, дивує, як Азімову вдалося в такій маленькій книзі вмістити стільки цікавої та вартісної інформації. А з іншого боку, хотілося більше деталей про кожен період, технології та політичну ситуацію, бо все подається тільки в загальних рисах.

Ідея автора полягає в тому, що всі історичні події практично не залежать від дій та волі окремих людей, а, усе ж таки, від розвитку суспільства впродовж великого періоду часу. І якщо потрібно щось змінити, то потрібно думати, як управляти великими масами людей, враховуючи зміну політичної, соціальної та економічної ситуацій у певний період. У такому випадку виглядає, що ти управляєш Всесвітом, де твої передбачення неминуче призведуть до бажаного результату. Хоч у Селдона щось таке і вийшло, він став тим, хто скеровує людство в тому напрямі, який бачить правильним. Але чи має він на це право, адже бавиться в Бога?..

«Зірки можуть не змінитися й за кілька століть, а от політичні кордони — річ надто плинна.»

Один із таких сильних моментів є нав’язування наукової релігії всім королівствам у колишній Імперії. Суспільство через втрату наукових знань не може сприймати науку в чистому її вигляді. Тому керівництво Фундації створило такий собі релігійний культ «Галактичного Духу», де жерців навчали управляти технікою, атомними електростанціями та іншими науковими винаходами. У такий спосіб вдалося надавати королівствам науково-технічну допомогу, без якої в майбутньому їм не обійтися. Поклоніння людей науці інколи виглядало дуже мізерним та смішним, особливо, трактуючи викиди після аварії на атомній електростанції як кару небесну, чи ліки від раку, як ману, що жерці несуть із доброти душевної. Але такий підхід працювати не буде й тип правління потрібно міняти, з огляду на всі зміни, що відбуваються в суспільстві. Інакше, країна чи імперія банально розваляться. У світовій історії таких прикладів безліч.

Хоча об’єму в романі мені не вистачило, але поріг входження в історію триває кілька сторінок, за які письменнику вдається познайомити читача зі світом та ситуацією в той час. Якщо порівняти Азімова з тим же Сіммонсом чи Цисінем, то цей роман я б відніс більше до соціальної наукової фантастики, де розповідається про занепад людської раси та прискорене її відновлення через низку планованих криз разом із правильним їхніми вирішеннями. Але завжди потрібно враховувати час у якому був написаний роман та для якої аудиторії. Зараз письменники мають дуже багато можливостей та доступу до даних, щоби деталізувати будь-які частини свого тексту, що часом серйозно набридає. А тут ми маємо філософську історію, яка викладена логічними й лаконічними шматками. Насправді книга справила дуже позитивне враження й заставила задуматися про багато проблем сучасності, що водночас підіймає актуальність творчості Айзека Азімова. Думаю, любителям наукової фантастики не потрібно оминати цей цикл, а на мене чекають наступні дві книги.


 • Відгук на «Фундація та Імперія» ось тут.
 • Відгук на «Друга Фундація» книги ось тут.

5 thoughts on ““Фундація”. Перше знайомство із Азімовим

 1. Pavlo Zadnipryanyy

  Колись читав ще підлітком, мені цикл здався занадто нудним. Мабуть час прочитати його з точки зору дорослого. Поки наступна Дюна не вийшла з друку)

  Подобається

  1. Я задумався над твоїми словами і думаю, що колись не сприйняв його б так. Він, справді, є без якогось екшену. Вона більше філософська, без якихось надмірних деталей.

   Подобається

 2. Сповіщення: “Друга Фундація”. Завжди є прихований зміст – Trip w/ Book

 3. Сповіщення: “Фундація та Імперія”. Передбачення оманливі – Trip w/ Book

 4. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s