“Друга Фундація”. Завжди є прихований зміст

Айзек Азімов. Друга Фундація // переклад Романа Клочко. – Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2017. – 224 с.


Читаючи трилогії чи цикли завжди є боязнь того, що наступна книжка не виправдає свої сподівання та просто буде, у кращому випадку, прохідною. Ах, скільки ж було в мене таких випадків… Але я ще раз переконався, що Айзек Азімов геніальний письменник, якому вдається здивувати читача сюжетом, ідеєю та зміною стилю написання. «Друга Фундація» — остання книжка з трилогії, яку автор написав із самого початку. Далі він доповнив історію чотирма книжками, які передують створенню Фундацій і також розповідають про події, що відбулися після цього роману. У мене тільки жевріють надії, що їх також перекладуть українською й ми зможемо насолодитися всім циклом повністю.

Цей роман також (як і «Фундація та Імперія») складається з двох різних частин, які насправді є двома окремими новелами, що публікувалися спершу в журналі «Analog Science Fiction and Fact».

Отже, план Селдона тріщить по всіх Галактичних швах. А Мул уже більше десятиліття керує своєю новоствореною Імперією, яка охопила нові території, що колись були під опікою Першої Фундації. Але Мул добре розуміє, що Друга Фундація робить усе для того, щоби зупинити його та зберегти своє розташування в таємниці. Він вирішив діяти нестандартно, залучивши до її пошуків юного Бейла Ченніса, що не є навернений ним та просто захоплюється Мулом. Йому в допомогу був доданий у пару капітан Хан Прітчер, що мав тримати молодого генія в рамках та у разі потреби зробити все для успіху їхнього завдання.

«Найбезнадійніший дурень — це той, хто не усвідомлює своєї мудрості.»

Думаю, що частина про Мула дала змогу зрозуміти його дитячу психологічну травму, яка безумовно вплинула на нього, сформувавши маніакальне бажання контролювати всю Галактику за несправедливість, що з ним відбулася. Він не хоче більше ховатися, а показує свою жорстокість і ворожість до всіх людей. Дуже цікаво спостерігати за всіма деталями про його минуле, які частково відкриває автор. Також щиро радію за те, що Прітчер вийшов із тіні на перший план та став невід’ємною частиною розвитку сюжету. Азімов показав його із досить твердим характером та міцними переконаннями, хоча він і був під контролем Мула. Він був рівнею в усіх дискусіях із Ченнісом, який своєю харизматичністю та самовпевненою вдачею старався засліпити капітана. Сильна та цікава частина, хоча коротша від другої.

«Насправді і страх, і надія є вадами.»

Наступний період починається за 60 років після подій із Мулом. Перша Фундація окріпла та знову повернула собі владу. Але люди розділилися на дві категорії. Перші вважають, що їм не потрібно тепер думати про наступний день і в будь-яких ситуаціях Друга Фундація допоможе їм. Другі ж навпаки вважають її ворогом, бо вони психологи, які вміють контролювати свідомість інших, таким чином впливаючи на хід історії для свого бачення майбутнього. Останні хочуть знайти Другу Фундацію та знищити її. У цій частині багато продуманих та харизматичних персонажів, але Аркадія Дарелл, онука найвідомішої жінки в історії, Бейти Дарелл, є унікальною особистістю. Вона розумна, кмітлива, хитра, непосидюча та гостра на язик, чим додає особливу атмосферу під час пошуку розташування Другої Фундації.

isaac-asimov

Упродовж читання виникає багато передбачень, де ж може знаходитися те сокровенне місце для всього людства. Але Айзек Азімов вміє добре переконувати та часто заставляє зерно сумніву проростати в читацьких думках. А все тому, що одна хитрість відкриває наступну, а та відкриває ще одну. Ми маємо в руках багатошаровий план, який відкривається маленькими частинками в правильні моменти. Ось такий розвиток подій нагадав мені кінострічки “Ілюзію Обману” Луї Летер’є чи “11 друзів Оушена” Стівена Содерберга, тільки в Галактичному масштабі. Яка різниця чи замилювати очі десяткам людей чи якимось мільярдам.

Мабуть, найсильнішою стороною «Другої Фундації» є глибокі та філософські розмови, які розкривають свідомість та власну волю людини зовсім з іншої сторони. Ми не можемо знати чи якийсь Мул, чи навіть Друга Фундація не контролює нашу свідомість. Але якщо ми б дізналися чи здогадувалися, що будь-які наші дії — це просто наперед визначений план, то хотіли б боротися, робити все наперекір і звільнитися від цих психологічних кайданів. Людина — це тварина, яка завжди хоче мати вибір, хоча постійно не використовує його, а потім обурюється, якщо її волю обмежити. Але й ця боротьба направду теж може бути просто чиїмось планом.

Айзек Азімов залишається разом зі мною…


 • Відгук на «Фундацію» ось тут.
 • Відгук на «Фундація та Імперія» ось тут.

5 thoughts on ““Друга Фундація”. Завжди є прихований зміст

 1. Сповіщення: “Фундація та Імперія”. Передбачення оманливі – Trip w/ Book

 2. Сповіщення: “Фундація”. Перше знайомство із Азімовим – Trip w/ Book

 3. Bohdan Havrylyshyn

  Чудова трилогія, сильний зміст. Особливо вражає, в якому віці Азімов написав ці книги.
  З однієї сторони – іноді не вистачає деталей та пояснень, але з іншої – це робить романи “легшими” для читача.
  Однозначно твори варті уваги та обов’язкові для фанатів наукової фантастики!

  Вподобано 1 особа

 4. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s