“Готель”. Що ви знаєте про готелі?

Артур Гейлі. Готель // переклад Мара Пінчевського, Олександра Гордінчука. – Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2017. – 528 с.


«У цьому найбільшому й найрозкішнішому номері «Сент-Грегорі» у готелі його називали «Монетний двір» зупинялися почесні гості, аж до президентів і королів. Зазвичай їм подобався Новий Орлеан, бо, привітавши гостей, місто вміло вберігати від чужих очей їхне особисте життя, а при нагоді й нерозважливі вчинки.»

Артур Гейлі є канадським письменником британського походження, який став відомим у світі завдяки своїм книжкам у жанрі виробничого роману. Цей жанр у літературі вже був давно відомий та започаткований П’єром Ампом або Анрі Бурійон (літературний псевдонім), французьким письменником, якого не дуже цікавили соціальні та суспільні проблеми, а більше саме виробничі процеси. Але Артуру Гейлі вдалося привнести в призабутий жанр багато нового. Його романи ставали не один раз бестселлерами, а багато з них були екранізованими.

Чому я взяв до рук цю книжку, яка є не типовою до моїх уподобань? Насправді мене купило те, що я прочитав про підхід автора до написання такого виду романів. Перед тим як братися до написання, Артур Гейлі дуже детально вивчав функціонування певного бізнесу, управління установою чи організацією з усіх можливих сторін. А потім приступав уже до мистецької сторони, де його історія набуває власних барв. «Готель» мав бути сухою книжкою про управління, а став для мене справжнім відкриттям із багатьма деталями, неочікуваними поворотами та інтригами.

«Нізащо не одружуйтеся зі службовцем готелю… Він собі не належить.»

Не знаю чи доводилося вам бувати в справді великих готелях, але задумайтеся, як усе там має працювати злагоджено та швидко, щоби кожен гість міг відчувати якість, комфорт та професіоналізм у кожній деталі. Новоорлеанський готель «Сент-Ґреґорі» саме такий — великий, старий, привітний та оповитий атмосферою двадцятого століття. Воррен Трент є власником готелю, який є працею всього його життя і він зробить належне, щоби про його «Сент-Ґреґорі» говорили якнайкраще. Але часи змінюються, так само, як і підходи до управління бізнесу. Потрібно вміти теж мінятися й робити кроки, що не подобаються. І такі люди, як Пітер Мак-Дермотт, адміністратор готелю, що хочуть запровадити зміни, що зроблять справи в готелі тільки кращими, відверто ігноруються власником, через його старомодні погляди.

Артур Гейлі неспішно та легко відкриває усі деталі управління готельним бізнесом через знайомство із працівниками, пожильцями, їхні взаємовідносини та складні ситуації, що відбуваються в будівлі. Читаючи роман часто ловиш себе на думці, що дрібничка, яка присутня в готелі, є стандартом, що має бути присутня в усіх готелях. Але за цією дрібницею ховається дуже багато дрібних деталей: кухарі, офіціанти, прибиральниці, носії, паркувальники, покоївки й багато інших менш помітних працівників, які зробили для гостя це стандартом. Візьмемо для прикладу вечерю для тисячі людей, кілька сотень із яких замовили собі на вечерю рибу чи курку. А так сталося, що спеції чи олія виявилися поганими. Готові страви десятками офіціантів роздаються багатьом пожильцям. Як зупинити цей процес? Як пояснити людям, що страва погана? Як показати свій професіоналізм та вийти із гідністю з цієї прикрої ситуації? Ось це одна частина роману, у якій автор і розгортає перед нами все те, що ховається в темній коробці готелю. Усе це вчасно та маленькими порціями подається гарячим читачу й ненав’язливо вписується в події, що відбуваються.

«Коли в людини залишаються лише спогади — або ж майже нічого, крім них, — то ними варто насолоджуватися.»

Інша сторона, яка і зробила романи автора популярними — це різножанрові вставки та взаємини всіх людей, що перебувають у готелі. У мене таке враження, що тут із десяток основних сюжетних ліній, і то якщо не враховувати дрібних, у яких зовсім різні персонажі, долі яких переплітаються одна з одною дуже сильно. У кожній сюжетній лінії присутня чи то драма, чи детектив, чи мелодрама, чи трилер. І весь оцей непоєднуваний, на перший погляд, безлад у результаті утворює бездоганне дерево, де все перебуває в гармонії та на своїх місцях. Ще й до того ми можемо познайомитися з історією кожного героя та оцінити його з різних сторін.

Критичні ситуації, любовні інтриги, управлінські проблеми, конфлікти і злочини відбуваються в «Сент-Ґреґорі» щохвилини. Але бувають моменти коли все нагромаджується й вистрілює найгіршими проблемами звідусіль, і тільки адміністратор готелю — єдина людина, яка може втримати ситуацію в рамках норми. Пітер Мак-Дермотт стоїть перед найскладнішим моментом свого життя, де упродовж найважчих п’яти днів у готелі, холодний розум, тверда рука, професіоналізм та впевненість у голосі є єдиними твоїми друзями.

«Думати завжди корисно, коли є чим. Через це одні люди успішні, а інші — ні.»

Період, який описує автор у книжці, припадає на момент, коли недавно вступив закон про права та свободи чорношкірих американців у США. Але є деякі ресторани, готелі та інші заклади, які за старими баченнями не будуть обслуговувати цих людей. Артур Гейлі показує цю ситуацію з кількох сторін: конфлікт та проблему в тодішньому суспільстві; небажання міняти свої застарілі погляди; бути сліпим щодо змін, які потрібно зробити в бізнесі, щоби вони принесли більше прибутку. Якраз усі ці сторони можна сказати досить сильно формують особистість Воррена Трента, що і призвели до багатьох проблем у готелі.

Я схиляюся до того, що головним героєм тут є саме «Сент-Ґреґорі» — справжній живий організм із власним життям та правилами. А ти не просто читач, а один із гостей цього прекрасного та атмосферного місця, який стоїть разом з адміністратором та нашіптує йому власні думки, як потрібно діяти в певній ситуації. «Готель» Артура Гейлі мене приємно здивував своєю багатошаровістю, яка водночас дала простоту розуміння багатьох життєвих принципів та переконань, яких потрібно дотримуватися, як би важко тобі не було. Направду я влучив відразу у дві мішені, відкрив для себе новий жанр та чудового автора. Пробуйте читати щось інше, ніж ви читаєте зазвичай, і знайдете ще багато цікавої літератури.


One thought on ““Готель”. Що ви знаєте про готелі?

  1. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s