“Скандинавська міфологія”. Тор, Одін та Локі

Скандинавська міфологія. Ніл Ґейман // переклад Максима Бакалова. – КМ-Букс, 2017. – 256 с.


«Вогонь Сурта не може торкнутися світового дерева, і двоє людей надійно заховались у стовбурі Іґґдрасілля. Жінку звуть Життя, а чоловіка — Жага до життя, їхні нащадки заселять землю. Це не кінець життя. Життя не кінчається.»

Моє знайомство із древніми богами почалося дуже давно, ще в дитинстві грецькі та єгипетські боги справили на мене сильне враження. Якщо ви думаєте, що це було в школі на уроках зарубіжної літератури, то боюся вас розчарувати. Тоді я грав у дві цікаві комп’ютерні ігри: Zeus: Master of Olympus та Pharaon + Cleopatra. Головною метою ігор було розвинути свою цивілізацію, де вагомий вплив мали природа та боги, яких потрібно задобрити різними пожертвами. Якщо Сет, Ра, Птах чи Осіріс були прихильні до твоєї цивілізації, то у водах Нілу було багато риби, припливи зрошували ваші поля, у шахтах були ресурси, а воїни могутні та сильні. У грі про Грецію було ще цікавіше, адже завдяки пожертвам та молитвам до богів, — Зевс, Афіна, Діоніс, Арес чи Гефест могли з’явитися біля свого храму та допомогти в тій чи іншій справі вашій цивілізації на певний період. Надіюся, ви розумієте мій захват, коли я стільки дізнався про богів завдяки іграм і зміг, нарешті, показати, що ігри слугують не тільки для дитячого безкорисливого задоволення.

9worlds

Але про скандинавську міфологію, на жаль, я дізнався вже із фільмів та серіалів. Тому в моїй голові в першу чергу боги стали такими кумедними, веселими та моментами безвідповідальними через супергеройську серію фільмів про Тора від кіностудії Marvel. І вже серіал «Вікінги» трішки змінив уявлення про них, додаючи безжальності, жорстокості та могутності. Багатьом читачам відомо, що Ніл Ґейман давно захоплюється скандинавськими богами й розповідає, що вперше познайомився із Тором, Одіном та Локі із коміксів від тої ж самої студії Marvel і дуже здивувався, що боги у міфах зовсім інші, ніж ті, які показуються в коміксах. Ґейман досліджував багато легенд, книжок та історій у цьому напрямі. Результатом цієї праці та саме захоплення автора стала «Скандинавська міфологія», яка лежить переді мною.

«Немає на світі того, хто б не любив сонце. Воно дає нам тепло і підтримує в нас життя; воно розтоплює сніг і лід після лютої зими; воно допомагає рослинам рости, а квітам – квітнути. Воно дарує нам довгі літні вечори, коли небо ні на мить не темніє. Воно рятує нас від холодних днів у середині зими, коли темрява відступає лише на кілька годин, хай навіть у цей час сонце холодне й далеке, мов бліде око мерця.»

Книжка складається із ряду міфів, які автор частково доповнює своїми власними баченням та діалогами. Я не читав оригінальні історії, тому якщо Ґейман і змінив щось, то я не помітив цього. Для читачів, які знайомі із цією міфологією, сюжет не здивує, тому що все буде знайоме. Кожна з історій у книжці наповнена життям, величчю, героїчністю та силою. Тут багато цікавого. Розповідається про створення Землі із тіла велетня, про дев’ять світів які пронизує світове дерево Іґґдрасілль, історії про підступного Локі, могутність Тора, мудрого Одіна, життя в Асгарді та справжніх велетнів. А все закінчується знайомим Рагнароком, який має на меті очистити світ від міфічних створінь. Зі слів Ґеймана всі скандинавські міфи були відірвані один від одного, але читаючи я вловлював цю невидиму нитку, яка проходить через усю книжку, об’єднуючи їх. Таке враження, що автору вдалося систематизувати всі історії в одну картину, надавши їм цілісного вигляду.

torandloki

Кожен із героїв книжки виглядає живим та особливим через різні причини — багато жартів, ніякові моменти, крихта сарказму та переживання. Я не знаю чи справді все це було в оригіналі, але хочу думати, що автор додав усі ці моменти сам, і вони точно були б до смаку людям у той час, коли ще вірили в богів. Та чого вартує тільки міф про мед поетів, який залишив свої солодкі та липкі враження в мене. Але всі ці боги настільки схожі на нас, що, читаючи, завжди шукаєш паралелі у їхніх діях, словах та помилках із самим собою.

У цієї книжки є багато плюсів, але є один вагомий мінус для мене. Історія читалася дуже швидко, захопливо та з усмішкою на лиці. Але об’єм настільки малий, що я не помітив, як перегорнув останню сторінку. Хотілося читати далі, хотілося, щоб автор створив нові кумедні та міфічні історії в цьому холодному світі. Таке враження, що це добре продуманий маркетинговий хід, пов’язаний із серіалом «Американські боги» від Starz. Але я не бажаю думати в цьому напрямку, бо вся ця історія є крижаною та темною до останнього каменя півночі, і видно, що Нілу Ґейману не просто подобається вона, а він обожнює її всім серцем. У результаті, читання вийшло легким, пізнавальним та цікавим, яке заставляє багато про що задуматися і зрозуміти, що кожна дія має свою ціну. Інколи велику, інколи малу.

Це, направду, чудова книжка для знайомства зі Скандинавією та її міфологією, яка підійде і читачам, що люблять творчість автора, так і тим, які незнайомі поки з ним. А ще дізнаєтеся багато про скандинавських богів, що змінить вашу уяву про Одіна, Тора та Локі. Але точно скажу, що автор тут не схожий на себе, а все через те, що в основі лежать усе ж таки давні міфи.


2 thoughts on ““Скандинавська міфологія”. Тор, Одін та Локі

  1. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

  2. Сповіщення: "Скандинавська міфологія". Комікс адаптація книги Ніла Ґеймана – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s