“Бетмен. Рік перший”. Народження Бетмена

Френк Міллер, Девід Маццуккеллі, Ричмонд Льюїс. Бетмен. Рік перший // переклад Олени Оксенич. – Видавництво “Рідна мова”, 2017. – 152 с.


Давно в мене жевріло бажання почати знайомство з Бетменом, але з коміксів, бо знайомий з ним із фільмів та анімацій. Розібратися у всьому цьому пеклі комікс індустрії та в тій великій кількості друкованих історій про цього героя спершу виглядало непосильним завданням. Але трішки прочитавши про DC Всесвіт, зрозумів, що впродовж усієї історії відбулося кілька знакових та важливих перезапусків, які змінюють, спрощують та структурують різноманітні історії. Донедавна ми перебували (якщо можна так сказати) у періоді «The New 52», який мав під собою мету змінити формат друкованих видань, збільшити випуск щомісячних серій (цифра 52 у назві не просто так), зробити персонажів, які всім знайомі, більш сучасними та доступними для масового читача. Багато героїв разом зі своїми історіями зазнали змін, але були й такі, що мали легенькі зміни та корегування, як історія про Бетмена. Буквально недавно, а саме 2 роки тому DC оголосила про новий перезапуск, який отримав назву «Відродження (Rebirth)», що вносить ще багато інших правок у й так складну ситуацію у DC Всесвіті. «Бетмен. Рік перший» (1987) є коміксом, який створений під час періоду із назвою «Криза на Нескінченних Землях (Crisis on Infinite Earths)» та належить вже до класики.

Шукаючи інформацію, з чого все ж таки краще почати знайомство із Темним Лицарем, зустрів дві кардинально протилежні думки. Першою була — почати читати якраз із «Бетмен. Рік перший», який розповість історію появи Бетмена та інші комікси цього періоду, які частково можна скласти у якусь хронологію, щоби зрозуміти особистість Брюса Вейна з різних сторін. Другою — якщо немає бажання розбиратися з усіма класичними коміксами, то сміло брати «Бетмен. Суд сов», який починає серію із 10 томів послідовної історії про Бетмена і спокійно насолоджуватися читанням. Зрозуміло, який варіант я вибрав. Окрім того в Україні почали видавати відразу класичні та сучасні комікси DC Всесвіту, що не може не тішити.

Related image

«Бетмен. Рік перший» є сюжетною аркою, у яку ввійшли чотири розділи, що розповідають історію становлення Брюса Вейна як Бетмена, після того, як він повернувся назад у Ґотем після 12-ти років самоусвідомлення. Але ця історія не тільки про одного з найвідоміших героїв DC Всесвіту, але і про офіцера Джеймса Гордона, який приїхав у прогнивший від злочинності та корупції Ґотем, щоби працювати на благо міста. Якщо на секунду зупинитися й подумати, то я, навіть, не скажу про кого із цих двох головних героїв коміксу розповідається більше. Тим же цікавіше, адже в житті один одного вони будуть багато важити у майбутньому.

Отже, Ґотем… Одне із найзлочинніших та небезпечних міст у світі, де із-за кожного кута на вас чекає небезпека або смерть. А місцеві поліцейські з вухами загрузнули в корупції, тому очікувати порядку чи допомоги від них є намарним. Поринути в цю жорстоку атмосферу нам допоможуть «Кримінальні байки» на початку коміксу, які дадуть зрозуміти, яка несправедливість шириться навколо. Я собі довго ставив запитання, чого сюди поперло Джеймса Гордона разом із вагітною дружиною. Адже його принципи та ідеали ніяк не дадуть бодай дрібки спокійного життя. Один добропорядний громадянин-поліцейський, який бажає зупинити злочинність законним способом та повернути втрачену довіру до поліції. Один поміж усіх негідників у поліцейському відділку. Звичайно, що спуску його «нові друзі» на роботі не дадуть, але вони точно не знають хто такий Джеймс Гордон і на що він здатен. Але хоча й так, він розуміє, що одному йому не справитися.

Related image

У цій історії немає серйозних злочинців на головному плані, таких як Джокер, Отруйний Плющ чи Пінгвін. Тут розповідається зовсім про інше, саме місто є найогиднішим злочинцем в образі мафії, сутенерів, корумпованих копів, політиків та інших злодіїв. І серед усього цього смердючого люду стоїть хлопчик, на очах якого загинули батьки. Він розгублений, але сила помсти та великі статки мають допомогти очистити місто від злочинців, очистити власну душу від нестерпного болю. Брюс Вейн робить помилки на кожному кроці, не знає які рішення правильні, не має єдиної стратегії в боротьбі зі злочинністю та, наостанок, не знає, як бути Бетменом. Він вчиться й помаленьку розуміє, що помста затуманює йому очі, розуміє чого він хоче від свого життя. А згодом і те, що навіть зі своєю фізичною силою, витривалістю та беткостюмом, йому одному не справитися.

Френк Міллер, автор цього коміксу, дав можливість поглянути на Бетмена зовсім з іншої сторони, я б сказав із деяким переосмисленням старої історії. Я давно знав із різних джерел, що Брюса Вейна веде за собою тільки жорстока помста через вбивство батьків. Дитиною він побачив їхню смерть, виріс та пішов мститися всім підряд. Стандартна історія була просто банальною та простою, а тут я здивувався на скільки розповідь є реальною та жорстокою. Але автор бажає донести іншу думку, він хоче показати читачу, як Брюс Вейн ставав Бетменом, розкрити його внутрішню боротьбу, побачити всі перешкоди на його шляху, де ми відкрито бачимо фізичні та душевні рани героя. Окрім того, історія появи міцних стосунків Брюса Вейна та Джеймса Гордона розкривається маленькими кусочками та завершується подією, після якої їхня майбутня дружба стає на шлях неповернення. А ще автор трішки зачепив історію Жінки Кішки та Джокера, що також не може залишитися без уваги. Цікавим фактом є те, що «Бетмен. Рік перший» Френк Міллер вирішив написати вже після «Бетмен. Повернення Темного Лицаря» (1986), бо хотів показати тернистий шлях, який змушений був пройти Брюс Вейн.

Image result for batman year one �щьш�і

Художником є Девід Маццуккеллі, який малював, крім основного коміксу, також і обкладинку. Я не знаю, чому Френк Міллер не взявся малювати цей комікс, адже в «Бетмен. Повернення Темного Лицаря» він був і автором, і сценаристом, і художником. Можливо, хотів не тільки переосмислити саму історію, але і спробувати показати зовнішність Бетмена зовсім по-іншому. Не знаю чи це було, справді, так, але стиль Маццуккеллі мені імпонує, хоча виділяється своєю олдскульністю. Не скажу, що всі панелі є ідеальними, усе відрізняється від сторінки до сторінки. В одному моменті я був просто в захваті, в іншому — дратувався через простоту. Але я б виділив наскільки добре художник разом з автором попрацювали над розповіддю історії. Більшість коміксу можна проглянути без читання тексту й усе буде зрозуміло через інформативність та деталізацію панелей. Саме завдяки ось цим двом важливим моментам бої, для прикладу, виглядали дуже ефектно. Якщо ж ще читати хмарки та роздуми героїв, то історія ще і стає вдумливою та серйозною. Таких відчуттів точно я б не отримав, якщо б усе було у яскравих кольорах. Ричмонд Льюїс використала холодну палітру, яка добре передала темну та жорстоку сторону Ґотема, тим же самим допомогла сформувати достатньо гнітючу атмосферу. А ще ілюстрації на усю сторінку, які ж вони чудові та атмосферні, обожнюю такі речі.

Структура коміксу мені сподобалася, «Кримінальні байки» та передмова Денні О’Ніла, а в кінці просто шикарна післямова Френка Міллера, оригінальний сценарій із нотатками та виправленнями, скетчі, розкадровки та примітки. Але найсильнішим із додаткових матеріалів, думаю, є післямова самого художника, де Девід Маццуккеллі, використовуючи панелі зі старих чорно-білих коміксів, розповідає про вигадану проблему навколо Бетмена та Робіна й межу між вигадкою та реальністю. Це одні з найкращих додаткових матеріалів, які я зустрічав.

Не знаю, чи всім читачам сподобається олдскульний стиль цього коміксу, але, думаю, що це видання є дуже хорошим варіантом, щоби почати знайомство з одним із двох найвідоміших супергероїв DC та й узагалі з Всесвітом, який вони створили. Цей комікс є одним із тих, який вартує прочитати через глибину історії, яку розповідає Френк Міллер про Брюса Вейна, Джеймса Гордона та їхні стосунки. У той час він мав великий вплив на ставлення до побудови історії, висвітлення проблематики внутрішньої боротьби людини чи супергероя та показав із якою серйозністю можна підходити до створення коміксів. Що вони можуть бути серйозними та глибокими. Окрім того, ця історія перевидавалася вже стільки разів у багатьох країнах, що навіть у сучасному світі він досі залишається актуальним. Хороший початок знайомства із Бетменом.

А ще раджу переглянути класну анімацію, яка так і називається «Бетмен. Рік перший» (2011), де ви отримаєте змогу побачити всі події з коміксу живими. Там не буде нічого нового, але задоволення, надіюся, отримаєте.


One thought on ““Бетмен. Рік перший”. Народження Бетмена

  1. Сповіщення: Підсумки читацького 2018 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s