“Листи Різдвяного Діда”. Казка у роки війни

Джон Р. Р. Толкін. Листи Різдвяного Діда // переклад Олени О’лір. – Видавництво Астролябія, 2017. – 160 с.«Розум, який здатен уявити легке, важке, сіре, жовте, непорушне, швидке наділений також магією робити важкі речі легкими й спроможними літати, перетворювати сірий свинець у жовте золото, а нерухомий камінь у плинну воду. Якщо він здатен на перше, то й інше йому під силу. Коли нам вдалося узяти зелене з трави, голубе із неба й червоне з крові, то ми уже володіємо силою чарівника.»

І знову я залишаю трилогію «Володар перснів» лежати на полиці разом з усіма іншими книгами вигаданого світу Джона Р. Р. Толкіна. Вважаю, що всьому свій час, тим самим заспокоюю себе, що ще досі не прочитав ці книги. Але у новорічні та різдвяні дні хочеться затишку, тепла та спокою, тому, пробігшись оком поличками із книжками, до рук потрапила чудова книжка «Листи Різдвяного Діда», яка виявилася чарівною і водночас серйозною.

Ця книжка містить листи Толкіна до своїх дітей від імені Різдвяного Діда у період святкових днів. Перший лист був написаний у 1920 році та отримав його первісток Джон Толкін. Письменник продовжував писати їх кожен рік аж до 1943 року, поки наймолодша донечка Прісцілла Толкін не виросла. Різдвяний Дід — це щось середнє між Санта Клаусом та Святим Миколаєм, який жив у Наскельному Будинку на Вершині Світу недалечко Північного полюса. У цих листах буркотливий герой розповідає про цікаве життя в його резиденції та своїх помічників — незграбного Білого Ведмедя, маленьких ведмежат Валкотукка та Паксу, секретаря Ельфа Ілберта та інших цікавих фантастичних істот. Історія огорнута проблемами та кумедними розповідями, що траплялися під час підготовки до великої справи в Різдвяну ніч, де також говорилося про те як складно підготувати подарунки, які хочуть отримати діти, й потім швидко розвести їх цілим світом.

Уявіть наскільки сильно батько любив своїх дітей, що створив цілий світ тепла та щастя в цих листах. Сім’я Толкінів жила скромно і грошей не вистачало на всі прохання в Різдвяного Діда. Тому письменник подарував їм свою любов через цю історію, яка принесла двом синочкам та донечці казку і тривала 23 роки. Через нестачу грошей у деякі роки історії набували кумедного забарвлення, де ведмідь брав активну участь у всіх нещастях з подарунками. Через свою незграбність та бажання допомогти він то затопить підвал із подарунками, то влаштує яскравий вибух північного сяйва, то впаде із високих сходів, де на землі лежали подарунки і потовче усе. Білий Ведмідь був ще тим бешкетником, через що багато дітей не могли отримати своїх подарунків. Джон Р. Р. Толкін був різносторонньою особистістю, він також намалював чудові ілюстрації, які доповнювали ці теплі листи. На них зображені різні герої та смішні ситуації з ними, які також писали свої короткі повідомлення, виправляли слова один одного, перекреслюючи їх, та малювали власні дрібні малюнки. Усе це разом і створило історію, у яку хочеться вірити.

Окрім цієї чудової казки, яку варто читати разом із дітьми, книга містить болючу та страшну приховану сторону. У листах, які писалися наприкінці, відчувається жахлива тінь великої депресії та війни. У кожному слові бачиш, що все змінилося. Біль та страх, який прийшов у родини, не залишає навіть крихти надії. Але Толкін у найскрутніший час для своєї сім’ї надалі продовжує писати листи, Різдвяний Дід дарувати книжки, хоча війна з гоблінами затягується на кілька років. Вони все активніше нападають на дім Різдвяного Діда на Північному полюсі та все важче готувати подарунки. Письменник пояснює своїм дітям, що є багато малюків, які більше потребують його уваги, які не мають теплого дому й обіймів батьків, а голод став найлячнішим їхнім супутником. Але попри ці страшні роки війни, листи залишаються чарівними та казковими, і читаючи їх дякуєш за те, що багато з нас мають теплі домівки та добрі родини.

Попри те, що ця книжка стала вже класикою в жанрі дитячої літератури, вона розкриває набагато глибші та страшніші сторінки нашої історії, вона надалі залишається актуальною в сучасному світі й також для українців, які перебувають у затяжній війні з гоблінами. Надіюся, що ці листи принесуть вам святковий настрій у будь-який день року, і в найтяжчий для вас час ви відчуєте ті тепло й любов, які дарував Джон Р. Р. Толкін своїм дітям. Інколи маленька дрібниця варта всіх подарунків у світі. Вірте в казку, бо жорстокість цього світу з кожним днем забирає усю красу навколо!


 

One thought on ““Листи Різдвяного Діда”. Казка у роки війни

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s