“У полоні болю”. Біль навчає змінам

Алевтіна Шавлач. У полоні болю // – Академія, 2018. – 160с.


«Цей світ належить найсміливішим. Небагато знайдеться тих, котрі б не боялися своїх істинних бажань. Я – один із небагатьох. Тож, на твою думку, я винен у тому, що насмілився жити так, як вважаю за потрібне?»

Минулого року я почав більше читати книжок українських авторів, що в результаті вилилося в різноплановий досвід, який не завжди був хорошим. Але зрозумів те, що нашій сучасній літературі потрібно довіряти. До цього часу познайомився з багатьма трилерами іноземних авторів, тому вирішив знайти схожого жанру книгу в українського автора. «У полоні болю» Алевтіни Шавлач якраз здалася мені ідеальним варіантом, коротка повість-трилер із насторожучою обкладинкою.

Події в книзі відбуваються на території великої корпорації, де працівники не тільки працюють, а ще і проживають. Ця компанія оповита секретністю, хоча таке враження тільки заради того, щоб не розповідати про неї. Головна героїня повісті Кайя (це не її справжнє ім’я, але все згодом), від якої й ведеться оповідь, приїхала на роботу в цю корпорацію. На превеликий жаль, вона погано себе почувала і звернулася до місцевого головного лікаря Дем’яна, який із радістю їй допоміг. Він запропонував ліки, після яких дівчина заснула. Коли головна героїня прокинулася, починаються найстрашніші події, які тільки можна собі уявити. Головний лікар надумав займатися опікою цієї дівчини. Але замість милого та приємного поводження, він перетворюється на монстра і просто закриває її в себе в кімнаті. Дем’ян використовує моральні та фізичні способи, щоб знищити її особистість, зламати її та створити зовсім іншу жінку. Він відрізав її від зовнішнього світу, дав нове ім’я Кайя, калічить її найвигадливішими способами, морить голодом та створює божевільну особистість для навколишніх людей, яку він врятував від смерті та старається допомогти. З огляду на факт, що головний лікар є ідеалом людини з великим авторитетом у цій корпорації, то дівчині, яка немає документів та поводиться як душевно хвора ніколи не повірять.

Ось так вона потрапила у пастку свого життя і потрібно докласти неабиякі зусилля та розворушити розум, щоб вибратися із цієї лікарської в’язниці. Але чи вийде це у Кайї? Чи подолає вона свої страхи? Чому Дем’ян робить ці жахливі речі із нею? Багато питань я ставив перед собою, коли читав цю повість і до самого кінця фінал мені був невідомий. Цей факт інтриги додає багато плюсів у дебютній книзі Алевтіни Шавалач, але не усе так просто, бо чи зміг я повірити в цю історію.

Письменниця в цій повісті піднімає багато важливих питань сьогодення: підліткові психологічні травми, жорстоке поводження із жінками, виховання дітей батьками, довіра до своїх інстинктів. Але найбільше звертається акцент у книжці на чоловічу беззаперечну владу над жінкою й бездумна покора жінки. Одне і друге призводить у сімейних (і не тільки) стосунках до знущань із боку чоловіка, що часто завершується летальним випадком будь-якого з двох людей. У книзі ми постійно зустрічаємося із психологічним та фізичним знущанням, які породжують у головної героїні різноманітні типи поведінки. Кайя кидалася від покори до бунту, ні на мить не бажаючи усвідомлювати ситуацію, у яку вона потрапила. Вона стала справжньою полоненою жінкою, у реальності та всередині себе.

Щодо героїв, то питань до Дем’на майже немає, упродовж книги вдається намалювати його психологічний портрет, який якраз дає частково розуміння його диких вчинків. Але Кайя, то зовсім інше. Звичайно, можна апелювати, що людина під таким психологічним тиском та постійним фізичним болем не може поводитися логічно. Та все ж таки, рій тих думок, які виринали в голові головної героїні доводив просто до сказу. Логіки там і не повинно бути, але таке враження, що вона була просто лялькою, яка виконувала накази авторки, за які потім отримувала ще більше на горіхи. А особистості, яка хоче боротися, будувати план та вибратися із цієї пастки долі я не побачив.

Узагалі за межами цих двох дійових осіб усе навколо виглядало, як декорація. Таке враження, що читач потрапляє в кінострічку «Шоу Трумена» режисера Пітера Віра, де головну роль бездоганно виконав Джим Керрі. Ми узагалі не знаємо чим займається ця загадкова корпорація. Про минуле головної героїні дізнаємося такий дріб’язок, що це можна узагалі не враховувати. А щодо другорядних героїв, різного роду працівників, то таке враження, що вони глядачі, які насправді знають повністю все, що Дем’ян робить із Кайєю, але просто мовчать через правила в корпорації. Можливо, письменниця не хотіла нагромаджувати текст такими речами, а зосередитися тільки та впливі різного роду болю на особистість людини. Але кілька сторінок, щоб намалювати загальну картину були б точно не зайвими. А навпаки допомогли б читачу. Тому через ці речі перестаєш вірити у реальність усіх подій, які б насправді мали б бути такими і приходить розчарування.

На останок підсумую, що дебют в молодої української письменниці вдався досить непогано. Головний антагоніст, проблематика, яка піднімається в історії, інтрига до самого кінця є позитивними сторонами. Також письменниця викликає велику кількість емоцій у читача – співчуття, відраза, злість, нерозуміння, несприйняття та сльози. Скажу відверто, що давно не читав книги, де я б хотів зупинитися і далі не читати, бо це справді кривава та жорстока історія. Тому я точно не раджу читати цю історію людям із слабкими нервами або жінкам, що знаходяться при надії, бо перенести це буде справді важко. Усім іншим, якщо ви готові провести один із читацьких вечорів у постійній психологічній напрузі та відчути цей вир різних емоцій, то ця книга – те, що вам потрібно. Але чи зможете ви повірити у реальність цих подій, то інша справа. Далі залишиться тільки біль і пустота.


One thought on ““У полоні болю”. Біль навчає змінам

  1. Сповіщення: Підсумки читацького 2019 року – Trip w/ Book

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s