“Чорним по білому #4”. Фензін мальованих історій

Фензін мальованих історій “Чорним по білому” // – Видавництво “Чорним по білому”, 2018. – 116с.


Ми зараз живемо в період, коли українська та перекладна графічна проза, надіюся, започаткувала свій стрімкий розвиток в Україні. Нові видавництва та анонси з’являються неочікувано та ще й беруться за цікаві проекти від провідних світових виробників коміксів. Але найбільш важливим є те, що українці не бояться створювати власні графічні історії та пробують знайти свого читача на, поки що, досить хиткому ринку. Сьогодні на ринку присутні різного рівня комікси, так і сюжети, через те що професійні ілюстратори не горять бажанням працювати у цій ризикованій сфері. Тому, як і збірки оповідань, так і збірки мальованих історій можуть дати поштовх молодим та перспективним авторам у подальшому розвитку. А читачам насолодитися короткими графічними коміксами.

Фензін мальованих історій «Чорним по білому» доліз уже до цифри чотири, що звучить досить таки непогано. Формат видання є меншим, ніж стандартного розміру комікс, тому поміститься легко навіть у жіночу сумочку. Зверху фензін має кольорову TPB обкладинку із двома чудовими малюнками, які я б особисто поміняв місцями, бо занадто сильно сподобався мені зубастик ззаду книги. І не просто так ця збірка має в назві тільки два кольори, адже в середині на читача чекає чорно-білий малюнок та 18 різнопланових історій від різних авторів.

Світлина від Trip w/ Book.

Відразу з першої сторінки із змістом читач потрапляє у першу історію, у якої рівень абстракції та трешу злітає до небес. Узагалі, якщо проаналізувати всі комікси у виданні, то вони залишають змішані відчуття. Деякі з них виглядають цікаво, хорошим малюнками та ще й із дрібкою філософії. Але щодо інших, то розміщення хмаринок чи тексту, розкадровка історії чи сюжет бажають бути кращими. Для такого видання, як фензін, ця ситуація цілком прийнятна, бо роботи подавали різного рівня люди. І тому нарікати на щось, коли купуєш фензін, не варто, бо приблизно очікування виправдовують себе. Але що мене справді здивувало, це те, що у збірці представлені не тільки українські автори, але й із-за кордону. Це досить цікавий підхід та робить проект більш глобальним.

Якщо брати до уваги подачу сюжету та малюнок, то моїм фаворитом є робота «Голос із безодні», сценарій до якого написав Гільберт Бріссен, а художницею є Наталія Ререкіна. Цей комікс розповідає історію підлітка, який впав у каналізацію, де темрява та незнані чудовиська захочуть дотягнутися своїми щупальцями до дитини. Світ у якому відбуваються події виглядає, як постапокаліптичний, але не через те, що в ньому живуть якісь противні тварюки (тут за рогом в темряві ось скільки чудовиськ бігає). На це наштовхують деякі декорації, одяг людей та саме суспільство, яке через те, що почуло невідомі звуки із каналізації починає приносити пожертви із їжі та поклонятися новому богу. І крики, дитини не допомагають, бо це просто відлуння голосів нового божка. Жорстока історія з неочікуваним фіналом. Та ще й одна з небагатьох, яка має титульну сторінку.

Світлина від Trip w/ Book.

Також на фоні інших виділяються комікси: «Новий рік десь там» Лопатіна Антона про чужорідну расу, яка любить навідуватися на Землю, «Прийняття» Alejandro Farias Jok про неспокійну людську душу, яка не бажає покинути рідну домівку та «Наступний», який дає зрозуміти, що страх перед лікарями не такий уже дріб’язковий та небезпідставний. В ось цих трьох історіях витриманий непогано рівень сюжету та малюнку. Щодо інших коміксів, як я писав вище, вилітає та чи інша складова, тому і враження від них загубилися в просторах думок. Узагалі, малювати тільки використовуючи чорний та білий кольори дуже важко. Тому деякі ілюстрації через рівень абстракції та використання тільки цих кольорів заставляють мозок працювати і видумувати, що ж зображено на якійсь панелі чи сторінці. Творчість, вона така, багатогранна.

Фензін мальованих історій є другим виданням від видавництва «Чорним по білому» (першим був «Сгеггі Згуба» Ігора Баранько), яке я придбав і скажу, що вони ставляться до якості своєї продукції серйозно. Але найбільшим кроком особисто для мене є те, що четвертий випуск збірки заговорив українською мовою. Для теперішнього розвитку україномовної графічної прози — це дуже важливо. Думаю, такий формат збірки малої графічної прози має місце на українському ринку і також буде штовхати молодих початківців для майбутніх крутих робіт. А так, то чекаємо наступних проектів від видавництва «Чорним по білому».


2 thoughts on ““Чорним по білому #4”. Фензін мальованих історій

 1. Maltese

  Автор посту явно не розуміється ні в чому, що написав. Чому я так вважаю поясню в простих трьох прикладах.

  1) Робота «Голос із безодні», яка є його фаворитом, написана не сценаристом Гільберт Бріссен, а мангакою Кентаро Міурою (автор “Берсерка”), намальовано круто- це правда, але все рівно це той же “Берсерк”.

  2) “…малювати тільки використовуючи чорний та білий кольори дуже важко”, просто без коментарів.

  3) Оцінка, і тут автор цього посту видав щось безглузде. Чому? Тому що на самій обкладинці цього запису автор виклав фото, де збірник виглядає вже якимось обідраним, але автор ставить Ціна/якість: 9. Не написавши ні слова про погану склейку і ні про інші такі “дрібниці”?

  Романе, я вам пораджу надалі цим не займатися, видно, що писати такі рецензіі це зовсім не ваше. Ви лише показуєте всю свою некомпетентність.

  Вподобано 1 особа

  1. Привіт! Я постараюся відповісти щодо кожного пункту, який ви написали. Але основним хочу сказати те, що я розповідаю про конкретний примірник і авторів, які там зазначені.

   1) Автор цього короткого коміксу вказаний Гільберт Бріссен, враховуючи те, що манґи я не читав, то і зв’язок із Кентаро Міуро знайти просто нереально. Відповідно я говорив тільки про те, що бачив і що вказали автори фензіну. Це перше… Щодо коміксів загалом, то читати почав тільки у 2018 році і як у багатьох блогів пишу про свої відчуття та бачення. Щодо малюнків, то можу багато сперечатися, бо кручуся у розробці в ігровій індустрії. Ну і сподобався цей сюжет мені не через те, що автором є Гільберт Бріссен (Кентаро Міурою), а через те, що він справді цікавий. Нав’язування таких речей “що має сподобатися” через те, що якісь речі зробила визнана чи популярна людина це не те, що вважаю адекватним.

   2) Щодо малювання тільки чорними та білими кольорами, можна коментувати. Адже комікс у чорно-білих кольорах це не просто кольоровий малюнок конвертований у чорно-білі тони. І також це не скет, який не має мати завершеного красивого малюнку. Знову беруся говорити про свій досвід про роботу із десятками ілюстраторами та художниками, які воліють малювати відразу у кольорі апелюючи до того, що малювати скетч чорно-білий набагато важчий. І ще моя особиста думка на рахунок цього, намалювати малюнок тільки чорними та білими кольорами, щоб він виглядав ефектно, красиво та якісно не так легко. Для прикладу Ігор Баранько, який має свій власний стиль та підходи, його гра цими 2 кольорами під час денних чи нічних сцен. Якщо вважаєте, що сісти намалювати тільки у 2 кольорах, ніж у кольорі, то я б глянув на вашу спробу (можливо ви художник і вам це легко, але не всім це точно)

   3) Щодо якості та вигляду коміксу “обідраним” ))) То вибачайте, що ввів таким чином вас в оману. Цей примірник моя маленька дитина (1.2 місяці) таскала впродовж 2 тижнів підлогою, стукала об шафи, стіни, облизувала, гризла, кидала і т.п. Не думаю, що такі речі будуть цікаві, бо блог типу не про дітей:) Якщо враховувати тільки цей факт, виглядає, що якість видання хороша. Щодо склейки, то примірник не відклеївся від корінця (для прикладу як у “Відьмак. Дім зі скла”), при повному розвороті покласти примірник, щоб він не закривався можна, при цьому не зїдаються панелі, тримати у двох руках також зручно. Окрім, того я не знайомий із методами зшивки, проклейки, тому і не пишу про речі в яких не розуміюся.

   Ну і звиччайно дякую за критику!

   Вподобано 1 особа

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s