“Бетмен. Повернення Темного Лицаря”. Усі старіють

Френк Міллер, Клаус Дженсон, Лінн Варлі. Бетмен. Повернення Темного Лицаря // переклад Яніни Лимар – Рідна мова, 2018. – 232 с.


Френк Міллер мене здивував ще в «Бетмен. Рік перший», де йому вдалося показати більше, ніж Брюса Вейна, який намагається стати Бетменом. Разом із Девідом Маццуккеллі вони створили комікс, що актуальний і сьогодні. До того ж його рекомендують для прочитання тим, хто лише починає своє знайомство з одним із найпопулярніших супергероїв у Всесвіті DC. Поряд із цією роботою на рівні стоїть інший комікс Френка Міллера «Бетмен. Повернення Темного Лицаря», який побачив світ у 1986 році. Цікаво те, що сюжетом та малюнком займався сам автор, якому допомагала художниця Лінн Варлі та колорист Клаус Дженсон. Але, на мою скромну думку, не художня складова є сильною стороною цієї історії, а геть інше.

Брюс Вейн уже назбирав собі аж 56 років та вже 10 років, як відпустив Ґотем крокувати своїм шляхом, а сам відпочиває в маєтку, переживаючи всі страждання жителів міста. Він старий, але відчуває ще в собі сили, він став повільнішим, але ще готовий до боротьби. Напротивагу Бетмену, Ґотем квітне кіберпанковою злочинністю, де жителі перебувають у рабстві багатіїв, злочинців та медіа. Тут панує контрольований хаос, у якому немає місця супергерою. А про такого як Темний Лицар уже ніхто не пам’ятає, а більшість узагалі вважають його вигадкою. Й ось уже десять років багато людей відчувають силу та безкарність, де страх перед Бетменом здається тільки примарою світлого дня. Супергерої та їхній вибір боротьби із несправедливістю вже давно стоять поза законом, а будь-яка спроба виправити ситуацію вважається агресією та беззаконністю.

Ґотем перебуває на межі вибуху, де суспільство стало безликою масою, що просто споглядає самознищення міста й вважає, що найгірших злочинців можна вилікувати. Поки всі зайняті переглядом щоденних новин та шоу, молоде покоління міста вимирає. А на його місці з’являється страшна та кривава організація Мутантів, що бажає докласти свою руку до збільшення хаосу в місті. Перед Брюсом Вейном стоїть важкий вибір, повернути Бетмена чи споглядати знищення Ґотема. Хоча, з огляду на його життєві принципи та погляди, вибору в нього немає. Але чи заслуговує місто та жителі повернення Темного Лицаря — питання двояке, адже винні вони самі у всьому.

Поряд із Темним Лицарем свого часу добігає й період комісара Джеймса Гордона, який очолює управління ґотемскої поліції. Його стримане ставлення до місцевого супергероя, поява мало контрольованих субкультур та жорстоке поводження Бетмена зі злочинцями після повернення зіграли вирішальну роль для відставки. А ще Гарві Денту (Дволикому) зробили пластичну операцію й за підтвердженням психолога випустили з кайданів, як громадянина, що має очистити себе перед містом. Якщо думаєте, що це все, то ні: найзапекліший ворог Бетмена також вирвався на волю і ще більша одержимість Джокера вистрілить неочікуваним фіналом. Ситуація складна, але в думках влади літає тільки одне, повернення давно забутого супергероя та взяття його під свій контроль. Тому на заміну Джеймсу Гордону обрали іншого офіцера, Еллен Їндел, яка просто сказала, що Бетмен є злочинцем, який підриває основи конституції та демократії США. На першій же прес-конференції ще й пообіцяла, що запроторить цього негідника у в’язницю. А це якраз те, що потрібно управлінській владі, щоб далі тримати ситуацію для своєї вигоди.

Але не все молоде покоління скотилося до ручки. Одна маленька тринадцятирічна дівчинка Керрі Келлі вирішує допомогти Бетмену в найбільш скрутний час для нього. Вона опинилася в потрібний момент, в потрібному місці, коли старість Брюса зіграла з ним злий жарт. Після цього Брюс Вейн зрозумів, що йому потрібна допомога, адже час змінився, і в багатьох ситуаціях додаткові очі допоможуть йому. Й ось так міллеровський Бетмен вибрав собі шостого на черзі Робіна. Вона можливо не така вміла, як інші Робіни, через брак часу на навчання. Але її ініціатива та бажання перекриють відсутність досвіду та вмінь. Ну і тепер більше шансів, що Брюс Вейн не загине раніше визначеного часу.

Френк Міллер писав цей комікс у часи холодної війни, де гонитва озброєнь США та Радянського Союзу була на слуху. Автор повністю стирає межу між простим злочинцем і злочинною державою, яка легко може розв’язати ядерну війну. У таких випадках, супергерої, як Супермен мають бути на повідку, щоб будь-яка внутрішня чи зовнішня загрози могли легко вирішитися. Ось такою загрозою і став для них неконтрольований Бетмен, якого потрібно було зупинити руками іншого супергероя. І навіть після того, як Ґотем захоплює хаос і єдина людина, яка бажає хоч якось врегулювати ситуацію — це Бетмен, нерозуміння Суперменом поглядів та дій колишнього товариша ще більше дивує та пригнічує. Тому Брюс Вейн, який не зміг залишити свою власну боротьбу, та Кларк Кент, який є просто пішаком у руках уряду, змушені зійтися в епічному бою. У ньому вирішиться все, але тільки Ґотему це точно не допоможе.

50949457_304422836924661_9090325799839465472_o

Під час читання коміксу малюнок для мене відійшов на другий план, бо таке враження, що автор тут бере саме грандіозним задумом. Френк Міллер чудовий оповідач, який також вміє добре малювати. Але його стиль, хоч і схожий до стилю Девіда Маццуккеллі в «Бетмен. Рік перший» у багатьох динамічних моментах ставав перепоною для розуміння ситуації. Найгіршим моментом був бій Бетмена на машині із пройдисвітами, де кути та абстракція просто вибивали із колії та відверто злили. В усьому іншому малюнки виглядають олдскульно та якісно. Манера розповіді автора складається у постійній зміні декорацій та ситуацій, щоб зрозуміти усі події, які відбуваються у Ґотемі. Але постійне включення із телеканалів та репортажі здалися надмірними, хоча ближче до кінця їх ставало все менше. Звичайно, акцент на тому, що суспільство поглинуло масмедіа, де будь-яке слово з телеекрану сприймається, як беззаперечна правда, висвітлено Міллером бездоганно. Та все ж таки, цього було забагато особисто для мене. Окрім серйозності, автор потішив цікавими моментами, які веселили від душі. Для прикладу, лідер мутантів, у якої на сідницях та цицьках світяться наклейки у вигляді свастики, вразив просто до сліз. Новостворені субкультури у Ґотемі справді є цікавими…

Українське видання отримало тверду палітурку й також, як і оригінальне, містить чотири сингли: «Повернення Темного Лицаря», «Тріумф Темного Лицаря», «Полювання Темного Лицаря» та «Падіння Темного Лицаря». У кінці книги є ряд обкладинок окремих випусків, обкладинки до повних видань разом зі скетчами, розкадровкою та іншими цікавими речами. Переклад цілком можна сказати нормальний, окрім кількох одруківок у хмаринках. Окрім цього було кілька нюансів щодо надруковного тексту на кількох сторінках, бо у деяких хмаринках він був розмитий.  Розворотів у коміксі немає, але ілюстрації на цілу сторінку виглядають чудово й особисто для мене найбільш ефектними для того, щоб зупинитися на хвилину і розглянути їх детально.

«Бетмен. Повернення Темного Лицаря» вважають класикою, яку обов’язково потрібно прочитати й також він входить до багатьох різноманітних рейтингів. Якщо ви почали знайомитися із Бетменом так само, як і я, то цей комікс точно раджу для прочитання. Він не вражає стилем малюнку, а зносить голову тим, що Френк Міллер знову пробує розповісти більш глибоку історію, розкриваючи проблематику залежного суспільства, розповідаючи про людей без віри в супергероїв, показуючи, що супергерої також старіють, але своїх принципів не залишають. Та не забув про актуальні речі, які турбували тодішнє американське населення. Усе це він приправив нереальною епічністю та глобальністю, у якій мали місце Джеймс Гордон, Супермен, Джокер, Бетмен та місто Ґотем. Комікс, який точно вартує вашої уваги.


 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s