“Керрі”. Ось так потрібно писати про цькування

Стівен Кінг. Керрі // переклад Віталія Ракуленка. – Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2018. – 224 с.


  «Діти не знають, що роблять. Діти навіть не знають, що їхні реакції дійсно, по-справжньому завдають людям болю. У них нема, гм, чуйності.»

Шлях до визнання Стівена Кінга, як письменника був довгий і не легкий. Та велика кількість спроб продати свої оповідання й повісті його просто ламала, але дружина постійно підтримувала його в цих починаннях. Й ось, нарешті, книга «Керрі» принесла йому перше визнання та гроші. Після цього не можна сказати, що все пішло добре, адже далі потрібно було важко працювати для успіху. Ця частина його життя та інші цікаві речі можете дізнатися із книги «Про письменство» Стівена Кінга, що я вважаю ще й автобіографічною. А сьогодні розповім саме про «Керрі».

Метеоритним дощем ми прилітаємо в містечко Чемберлен, що знаходиться в штаті Мейн, де відбуваються неймовірні та жахливі події. Книга побудована досить незвично, бо складається із газетних вирізок, допитів очевидців, інтерв’ю та спогадів, що розповідають трагічну історію сімнадцятирічної дівчини Керрі. Усі в школі над нею відверто знущаються через її зовнішність та надмірну вагу. А вчителі та інші учні спокійно спостерігають за цим та воліють закривати на все очі. І ще через свою дивакуватість вона стала просто мішком для цькування, який не може зробити крок у відповідь. Чи насправді може? Просто цей крок буде найгіршим, що може бути в цій ситуації. Переломним моментом, з чого й починається книга, є ситуація в жіночій душовій, де в Керрі у віці сімнадцяти років починаються перші місячні. Усі інші дівчата знущаються глузливими словами та кидають тампони в неї. Вони не усвідомлюють, що бідна дівчина не розуміє, що з нею відбувається і взагалі думає, що зараз помре, бо стікає кров’ю. Усьому винна її люба матінка від якої Керрі не отримувала ніякої підтримки. А все тому, що вона є релігійною фанаткою, яка всіма можливими способами давала зрозуміти, що її дочка грішна до останньої кісточки свого тіла. За будь яку провину, за будь яку сказану думку мати відправляла Керрі в темну комірку молитися на кілька годин. Ось у такому важкому емоційному середовищі перебувала дівчина, яка завжди хотіла бути разом з іншими дітьми, яка ніколи нічого поганого нікому не сказала, яка просто хотіла бути нормальною. Але всьому приходить кінець і прихована сила Керрі вирветься на волю, несучи смерть, руйнування та біль. Це вже не буде проста відплата, а справжня помста — сукупність усіх нездійсненних дитячих мрій у яких слабкий здатен покарати сильних, що чинили зло щодо тебе.

Про цькування в школах зараз часто можна почути з різних джерел. Але це проблема на слуху вже не один десяток років у нашому суспільстві. Чому найчастіше така річ трапляється саме в підлітків, можна пояснити цитатою з книги: «Діти не знають, що роблять. Діти навіть не знають, що їхні реакції дійсно, по-справжньому завдають людям болю. У них нема, гм, чуйності». Ця книга про людську жорстокість, але в більшій мірі дитячу. Вона розповідає про те, наскільки вони злі до тих, які чимось відрізняються від них. Можливо хтось із них некрасивий, незграбний, слабкий або навіть висловлює свою особисту думку. Але вони точно не вписуються в загальні поняття нормальності, чим і провокують в інших злість та цькування. Підлітків забавляють чужі страждання за рахунок яких вони самостверджуються в іншому колі людей. Деякі роблять це свідомо, а інші ж, справді, не розуміють, які біль та страждання завдають тим бідним дітям. Але це все триває допоки ці підлітки не стають дорослими, допоки відповідальність не починає давати копняка в житті. Тоді погляди на життя докорінно міняються.

Фанатизм у будь якому прояві не призводить до хороших результатів. Без різниці чи це фанатизм у вихованні дітей, чи це фанатизм у власному захопленні. Але коли це пов’язується між собою, то вистрілює з подвійною силою. Ось так у книзі мати Керрі відмовилася від першочергового вірування та створила власну віру, зі своїм баченням та жорстокими методами, що й переросло в кінцевому варіанті в релігійний фанатизм. Найгіршим у цьому всьому є те, що вся ця безглуздість світобачення матері прямо впливала на власну дитину. Без різниці чи вона була товстою, чи вона була бридкою, але Керрі хоча б могла мати можливість на нормальні життєві погляди. Та щодня дома на дівчну чекали сотні молитов, кількагодинні перебування в темній комірці, побиття та звинувачення у її гріховності. Мати просто зробила міцну перепону, яка не дала ніякого шансу на щасливу долю.

Уже в першому романі Стівена Кінга видно, що він буде вкладати у свою творчість протягом усього життя. У книзі багато лячних моментів, але ця історія насамперед лякає ненавистю, жорстокістю та нераціональністю, які може проявляти людина. Ця книга точно не буде стояти поміж моїх улюблених у письменника, але мені сподобалося, як автор показує героїв, розкриває сюжет та переплітає підліткове цькування із темою релігії, яка в руках фанатика перестає бути релігією. Відверта та реалістична історія про дівчину на яку було всім наплювати за що й усі й поплатилися.


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s