“Учень убивці”. Холоднокровність та вміння

Робін Гобб. Учень убивці // переклад Юрія Єфремова. – Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2018. – 416 с.


«Я зрозумів, що провести день на холоді, майже нічого не роблячи, — так же виснажливо, як і день напруженої праці.»

Сьогодні буду знайомити вас з американською письменницею Робін Гобб, справжнім ім’ям якої є Маргарет Астрід Ліндгольм-Огден та її великим циклом, який налічує аж 21 роман. Меган Ліндхольм — це ще один псевдонім письменниці під яким вона видавала свої перші книги, які складають два цикли «Заклинателі вітрів», «Народ північного оленя» та кілька окремих книг. Український читач отримав можливість познайомитися саме із першою книгою «Учень убивці», що входить у перший підцикл «Сага про провісників», що є набагато потужнішим і продуманим, ніж цикли під іншим псевдонімом.

Сюжет

Перша книга розповідає про об’єднану країну, що складається із Шести Герцогств, де старий і мудрий король керує досить успішно. Його правляча рука таке враження торкається всіх куточків королівства. Десь потрібно дістати інформацію, десь потрібно прибрати можновладців, а десь вступають любовні справи для подальшого розквіту країни. Усе це тільки на перший погляд, бо насправді все набагато складніше. Як і в багатьох фентезійних книгах, тут ведеться боротьба за владу, яка прихована від багатьох очей. Також з островів насувається загадкова небезпека від жорстоких піратів на червоних кораблях, що нападають на села та міста королівства. Вони забирають місцевих жителів та дають вибір королю, який закінчується їхньою смертю або поверненням у вигляді пустих тілесних оболонок без думок та свідомості. Таке враження, що вони просто з’їдають духовну середину людини, залишаючи її до кінця життя тільки для примітивного існування. Ось у такому світі народжується байстрюк, який просто бажає товаришувати із тваринами та гратися із місцевою дітворою в столиці королівства. Але плани в письменниці на нього більш глобальні та трагічні. Гобб розповідає історію досить повільно, де акцентує увагу читача на структурі світу, міжусобицям та формуванню особистості хлопця. І тільки трішки розповідається про червоних піратів та їхній вплив на баланс усередині королівства.

Image result for assassin's apprentice map

Герої

Головним героєм книги є Фітц, який у своїх мріях бажає бути простим хлопцем, а не королівським байстрюком. Одні його бояться, другі ненавидять, треті ж бажають використати у власних корисливих цілях. Після народження дуже довго хлопець узагалі не мав імені, але для багатьох був Фітцем, ім’ям яке давали незаконнонародженим. Але цікаво те, що він повністю усвідомлює своє становище та походження, тому пишається своїм іменем, чим у багатьох людей викликає огиду. Із назви роману легко можна здогадатися про те, що когось будуть навчати для важких, секретних завдань, де потрібно проявляти холоднокровність, потайність та вміння убивати. Чому ж тоді не використати цього байстрюка, який у майбутньому замість того, щоб стати перепоною, стане зброєю в руках короля. Фітц має приховані та важкоконтрольовані здібності, які його наглядач (чи краще сказати моральний наставник) намагається придушити та заборонити їхнє використання. А все задля безпеки хлопчика до якого від якимось чином прив’язався. Також вразила самотність головного героя, який постійно шукав підтримки у свого наставника, то закривався в собі та проживав дуже важко. Відверто, ситуація у яку потрапив Фітц не з легких, тому ще цікавіше було спостерігати за його дитинством, навчанням та вмінням прораховувати багато аспектів наперед.

«Мені наснилося, що блазень стоїть біля мого ліжка. Він дивився на мене, хитав головою і казав: “Чому я не можу говорити прямо? Бо ти все плутаєш. Я можу знайти перехрестя в тумані. Знаєш, хто на ньому постійно стоїть? Ти. Гадаєш, я бережу тебе лише через те, що ти мені подобаєшся? Ні. Це через те, що даєш мені багато можливостей. Доки ти живий, у мене є вибір. Чим більший, вибір, тим простіше випливати з каламутної води. Я бережу тебе не для твоєї вигоди, а заради Шістьох герцогств. Це твій обов’язок. Ти повинен жити задля створення можливостей…»

Окрім головного героя, книга наповнена багатьма цікавими другорядних персонажів. Робін Гобб детально описує переживання та емоції цих героїв, частково занурюючи у їхнє минуле. Моє ставлення до них постійно мінялося впродовж читання історії. А потім дивувався, як вправно письменниця гралася із моїми емоціями. Інші ж персонажі постійно інтригують та не дають повністю зрозуміти їхню глобальну роль у подіях книги. Одним із таких є блазень при королі, який постійно жартує, грає дурника, що й належить йому робити. Але його неочікувана поява в певних місцях та розмови із Фітцом дають зрозуміти, що його роль тут неоднозначна та важлива. У такий спосіб авторка формує таємничий образ блазня, який не розкривається до останньої сторінки. Це один із моментів, який залишений на наступні книги трилогії.

Світ

Робін Гобб дала зрозуміти, що світ буде великий, вражаючий та загадковий. Тому й перший роман спрямований більше на усвідомлення його структури та настроїв, а потім на активні події, що розгортаються більше в другій половині історії. Як писав вище, королівство складається з кількох герцогств, які підтримують одного короля та захищають кордони з різних сторін. Кожна частина королівства — окрема нація зі своєю культурою, архітектурою та вірою. Письменниця досить просто, але вміло описувала королівський замок, холодний та вологий, разом із вулицями столиці. Чи інші міста герцогств, які дивували своєю архітектурою, традиціями жителів та їхнім вбранням. Тому досить легко було зрозуміти відмінність тих чи інших регіонів. Але я вперше скажу, що мені не вистачало саме описів (я ж не люблю читати довгі сторінки з ними), які б могли повністю занурити в атмосферу світу. Натомість отримали досить сухі, короткі та прості описи, але які справилися зі своїм завданням досить непогано, розповіли про світ стільки скільки було потрібно для розуміння подій у романі.

«Я їх не бачив і не чув, і взагалі міг проїхати повз. У цю мить я зрозумів, що відрізнявся від усіх моїх знайомих. Уявіть зрячу дитину, яка росте в поселенні сліпих, де ніхто навіть не здогадується, що існує зір. Дитина не знатиме назв кольорів чи відтінків світла. Всі інші не знатимуть, як ця дитина сприймає світ. Так само було в ту мить, коли ми сиділи на конях і дивилися на тих людей.»

Дуже довго потрібно було чекати на перші прояви магії, яка є однією з основних характеристик фентезійного жанру. До середини книги отримали кілька натяків на те, що в цьому світі все ж таки є вона. У деякі моменти узагалі здавалося, що читаєш просто історичний роман, де головну роль буде відігравати добре вишколений вбивця. А вже після середини книги все більше й більше дізнаємося про різного роду магію, наслідки використання, джерела сили та багато загадковості щодо її походження. Але найбільшою таємницею є невідома сила піратів з островів, які якимось чином роблять з людини пусту оболонку. Мабуть, ось ця загадка та майбутня боротьба проти нападників із моря та таємничий блазень є основними причинами чекати на другу книгу в українському перекладі.


Хоча події у фінальній частині книги розвивалися досить динамічно, але багато подій виявилися досить неочікуваними, розумієш, що це тільки початок. А в письменниці в запасі ще є багато чого цікавого, тому вона свідомо залишає багато натяків та таємниць, що збирається відкрити в наступних книгах. А тут же маємо політичні інтриги, загадку червоних кораблів разом із піратами, цікава та таємнича магія, біль та самотність головного героя та усвідомлення фентезійного світу. Тому хотілося б уже якогось фізичного контакту з ними, зрозуміти їхні мотиви та цілком розібратися із магією цього світу. Тепер чекаю на другу книгу із трилогії та надіюся, що видавництво не забариться із її перекладом.


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s