“Місто Гріхів: Важке прощання”. Біль змитий дощем

Френк Міллер. Місто гріхів: Важке прощання. Том 1 // переклад Микити Янюка – Мальопус, 2019. – 208с.


«Нічна спека, наче пекло. Усе липне. Паскудна кімната у паскудній частині паскудного міста. Кондиціонер розвалене тарахкало, яке не охолодить напій, навіть якщо той на ньому стоятиме.»

Я радий що, нарешті, маю можливість прочитати «Місто Гріхів» Френка Міллера українською. Ще багато років тому однойменна кінострічка Роберта Родріґеса вразила мене атмосферою, яку вдалося створити чорно-білим фільмом з додаванням жовтого та червоного кольорів. Френк Міллер почав свою роботу над цим коміксом, як сценарист і художник, у 1991 році. І після перших випусків комікс отримав дуже багато схвальних відгуків. Відтоді «Місто гріхів» став його головним проектом на найближчі десять років. У той час автор жив у Лос Анджелесі, що у штаті Каліфорнія, і за його словами це місто разом із бульварними романами і класичними нуарними історіями багато чим вплинули на майбутній твір. Не знаю чим завинило перед ним місто янголів, але, перебуваючи там упродовж трьох тижнів, воно здалося мені більш привітним. Хоча у далекі 90-ті Лос Анджелес був зовсім інший, тому усе, що відбувалося навколо могло бути значно гіршим.

Ось перед очима стоїть та прогниває забуте місто Бейсін-Сіті, яке занурює в непроникну чорноту, де ні місяць, ні зорі, не проглядаються на захмареному небі. Це Місто Гріхів, де дощ ллє так, що таке враження падає вперше і востаннє на цій грішній землі. Це місто, яке перетворилося з янгольского раю на місце з розквітом проституції, легкого доступу до наркотиків, жорстоких вбивств, бездумних самогубств, нищівної корупції та простої безнаказаності, де помста є нещадною й завжди має жорстоку розв’язку. Щоб вижити в такому місці люди мають злитися із цим мерзенним чудовиськом та діяти так само жорстоко, як і місто поводиться з ними. А це все, щоб тільки вижити та вдихнути того смороду навколо хоча б ще один день.

«Пекло? Ти гадки не маєш, що таке пекло. Ніхто з вас не знає. Пекло це не коли б’ють, чи ріжуть, чи кидають перед якимись присяжними підарами. пекло це прокидатися кожного клятого дня й не знати, чому ти тут. Нащо взагалі дихаєш.»

Головний герой, Марв, настільки офігенний, що часом розумієш, що ти б діяв так само, як він, перебуваючи на його місці. Страшний, простодушний, небезпечний, відданий власній провині та просто тупуватий хлопака, який отримує те що бачить перед собою. Але його почуття пристойності часто дивувало. Адже будучи жорстоким вбивцею, який легко прострелить вам голову або буде відрізати холоднокровно кінцівки ножовою пилкою, він також сильно любить свою матір та не б’є справжніх дам.

Загалом в житті Марва був один єдиний короткий момент щастя, який закінчився на світанку, коли він відкрив очі та побачив тіло жінки поряд, з якою провів ніч. Вона подарувала йому відчуття бажаності та тепла, вона була яноголом у цьому брудному світі, хоча його зовнішність відлякує всіх навколо. Вибух злості за втраченим коханням запустив механізм бездумної помсти. Йому наплювати на себе, на цінність власного життя. Він добивається правди своїми твердими кулаками, смертями та брутальністю. І хай хоч хтось спробує перейти йому дорогу… бо далі буде тільки холодна мокра земля і пітьма.

«Дощ у Місто Гріхів навідується не часто, але коли вже так, то він зазвичай нікудишній. Теплий, наче піт, і ще пощастить, якщо не випарується на шляху до тротуару. Але десь два рази на рік пустельне небо гарненько відхаркне й сплюне холодна, сильна злива, яка обертає вулицю на скло і продирає тебе до кісток. Більшість людей ненавидить такі сильні дощі. Але я їх обожнюю. Допомагають мені думати.»

Малюнок Френка Міллера виконаний тільки в чорно-білих кольорах, де немає місця жодним відтінкам, які можна використати, щоб зобразити тінь. У нього простий та грубий стиль, яким художнику вдалося гарно зобразити кров, дощ, секс, біль, безвихідь чи жорстокість. Відверто не кожен може прийняти цей малюнок та проникнутися чорною атмосферою, у яку Міллер бажає занурити читача. Спочатку було візуально важко розібрати деякі панелі, але з кожним новим розворотом уся та чорнота поглинає тебе, і приходить більше розуміння. Особливо сподобався ефект дощу, який своєю густиною заповнив кожен міліметр панелей. Це майже неймовірно, що Міллер зміг створити такий малюнок за допомогою ручки та чорної фарби. Але відчуття безнадійної та темної атмосфери ніколи б не було таким проникаючим, якщо б не роздуми самого Марва. Узагалі внутрішній стан головного героя постійно змушує співчувати цьому велетню, адже бруд, сирість, дощ — це ті речі з якими він почувається спокійним. Тому Місто Гріхів — це його місто, де він може бути «героєм» для самого себе та чоловіком, який бажає досягти відплати.

«Місто гріхів: Важке Прощання» має тверду обкладинку із матовою ламінацією, вибірковим лакуванням та тисненням фольгою. Ну скажу відверто, видавництво «Мальопус» аж занадто балує українського читача. Формат українського видання трохи більший, ніж оригінальний ТПБ англійською мовою. Усередині маємо матовий папір на якому гарно виглядає чорний колір. Також текст не такий насичений чорним кольором, як би хотілося. Видавець запевняє, що це проблема із друкарнею, бо в тестовому друці все було нормально. Ну нічого, цей факт узагалі не псує задоволення від читання коміксу. А в наступних книгах видавництво обіцяє, що ці проблеми не повторяться.

Ця історія є графічною любов’ю всього його життя, тому не дивно, що він затверджував обкладинку українського видання кілька місяців. Уже багато людей у світі також полюбило цей комікс, а тепер, дякуючи видавництву «Мальопус», ми також можемо зануритися в це забуте Богом «Місто Гріхів».


Підписуйтеся для цікавої та нової інформації на соціальні мережі.
https://www.facebook.com/tripwbook/https://t.me/tripwithbookhttps://www.instagram.com/rzarichnyi/

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s